Bu yaza damgasını vuran ve en çok çalınan şarkılar hangileri?

Bu yaz halka açık mekanlarda en çok çalınan, popüler şarkıları belirlendi.  Türkçe müzik listesinde Ayla Çelik’in Bağdat’ı en çok dinlenen şarkı oldu. Onu Demet Akalın’ın Pırlanta şarkısı izliyor. Listenin üçüncü sırasında ise Berksan’ın Arıza isimli şarkısı var.

EN ÇOK ÇALINAN-DİNLENEN ŞARKI “BAĞDAT”
Türkiye’de perakende mağazaları, restoranlar, kafeler, turistik mekanlar, spor ve sağlık merkezleri gibi 7000’e yakın halka açık noktada kapalı devre yasal müzik, anons ve reklam yayını hizmeti sunan SMG, bu yazın en popüler şarkılarını açıkladı. Listenin en üst sırasında yabancı şarkılarda Amerikalı müzik grubu Sofi Tukker’ın hiti Drinkee, Türkçe şarkılarda ise Beyazıt Öztürk ve Ayla Çelik’in düetiyle büyük beğeni toplayan Bağdat yer aldı.

RİHANNA’NIN ŞARKISI ZİRVEDE YER ALDI

Yabancı şarkılarda listede DJ’ler 2 ve 3. sırayı kimseye kaptırmadı. Listede DJ Calvin Harris ve Rihanna’nın bu yaza damgasını vuran şarkısı This Is What You Came For’u, Ocean Drive ile DJ Duke Dumont takip etti.

Türkçe şarkılar listesinde ise her yıl olduğu gibi bu yaz da Demet Akalın yerini korudu. Akalın’ın Pırlanta adlı şarkısıyla 2. sırada yer alan Akalın’ı, uzun bir aradan 6-Altı isimli yeni albümüyle hayranlarıyla buluşan Berksan’ın Arıza’sı izledi.

MUTLULUK VEREN ŞARKILAR YAZA DAMGASINI VURUYOR

Yaptığı açıklamaya göre yaz aylarında kullanılacak müzik listelerini oluşturulurken öncelikle mutluluk veren sonrasında ise yaz aylarının sıcaklığını yaşatan, insanın içini kıpırdatan parçalar seçilmeye özen gösteriliyor. Müzik ve tarz tercihleri öncelikle işletmenin/mağazanın konsepti, ambiyansı, markanın kimliği gibi kriterlere göre belirleniyor. Ayrıca markanın hizmet verdiği bölgenin kültürel yapısı, iş dinamikleri ve müşteri kitlesi de müzik seçimini etkiliyor.

GENÇLİĞE HİTAP EDEN POP MÜZİK ŞARKILARI AVANTAJLI

Yaz aylarında perakende, turizm, yeme-içme gibi sektörlerde müzik tercihleri farklılıklar gösteriyor. Popüler kültürün de etkisiyle perakende sektöründe genelde daha hareketli, dinamik ve gençliğe hitap eden pop müzik şarkıları tercih ediliyor. Yeme içme sektörü ise insanların daha çok beraber vakit geçirdiği ve sohbet ettiği ortamlar sunduğu için Bossa-Nova, Latin-jazz, Flamenco gibi temposu çok düşük olmayan ve içinde biraz latin havası da barındıran müzikleri kullanıyor. Turizm sektörü ise müzik listelerinde ağırlıklı olarak Akdeniz esintisi barındıran şarkılara yer veriyor, Yunan ve Latin ezgileriyle tatilcilere keyifli anlar sunuyor.

Bu yazın en popüler 5 Türkçe şarkısı;

Ayla Çelik – Bağdat (MY DJ Remix)
Demet Akalın – Pırlanta
Berksan – Arıza
Gökhan Türkmen – Taş (Hakan Kabil Remix)
Ayşe Hatun Önal – Şeytan Tüyü

Bu yazın en popüler 5 yabancı şarkısı;

Sofi Tukker – Drinkee
Calvin Harris feat. Rihanna – This Is What You Came For
Duke Dumont – Ocean Drive
Alaia&Gallo feat. Kevin Haden – Who Is He
Eli Escobar – Visions (Purple Disco Machine Remix)

 

SMG hakkında:

2009 yılında kurulan SMG, Türkiye’de halka açık mekanlarda kapalı devrede yasal müzik, anons ve reklam yayınları yapmaktadır. Yayınları, geliştirdikleri yazılımla internet üzerinden değil depola-çal yöntemiyle gerçekleştiren SMG, bu şekilde yayın yapan bir şirkettir.  Müzik ile teknolojiyi birleştiren SMG, Türkiye’de ilk olarak dijital müzik yayını ileten şirkettir. Alışveriş merkezleri, oteller, perakende satış noktaları, restoranlar, turistik tesisler, showroomlar, sağlık merkezleri gibi oldukça geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. 300’ün üzerinde firmaya 7000’e yakın noktada hizmet vermektedir.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]