“BU KANALA TORPİLLİ ELEMAN GİREMEZ!”

Bir yıl sonra yayın hayatına başlayacak olan Al Jazeera Türk şimdilerde online yayınla gazeteciliğe ilk adımı attı. Peki televizyon neden bu kadar gecikti, online yayıncılık nasıl gidiyor?

Al Jazeera Türk haber koordinatörü Gürkan Zengin Medyaradar’dan Alev Gürsoy Cimin’e anlattı.“Mesleğimizin prensiplerine sadakatle bağlı kalacağız, taahhüdümüz budur”  diyor. Türk medyasında bir sorun olduğunu kabul ediyor ama ona göre bu sorun sadece bugüne ait değil, geçmişte de medya böyleydi. Ona göre tarafsızlık kaybedilince doğruluk da kayboluyor. “Biz gazeteciler olarak tarafsızlığımızı kaybediyoruz”diye de ekliyor.
Herkes Al Jazeera Türk’ün neden bu kadar geciktiğini, çalışanların 2,5 yılı aşkın süredir açılamayan bir kanalda neler yaptığını elbette merak ediyor. Onlardan biri de bendim. Gürkan Zengin merak ettiğimiz tüm bu soruları yanıtladı. 23 yıla yakın bir gazetecilik geçmişi var, heyecanla yayın hayatına başlamayı bekliyorlar. Kanalın açılmamasının tek nedeni bina sorunuymuş, onu da aşmışlar. 3 yıldır yayına girememek elbette onları üzmüş çünkü “haber cenneti” Türkiye’de haberci olup da birçok haberi kaçırmak bir gazeteci için hiç de kolay değil.
Online yayıncılık bir nebze olsun o sıkıntıya çare olmuş. Bir yıl sonra da Al Jazeera Türk yayın hayatına merhaba diyecek. Gürkan Zengin, Türkiye’de habercilik açısından büyük bir boşluğu dolduracakları konusundan son derece iddialı: “Çekindiğimiz bir güç merkezi yok, tek hedefimiz işimizi doğru yapmak” diyor. Gürkan Zengin, son derece samimi biri gazeteci. Haberciliğe olan tutkusu takdire şayan… Hem Al Jazeera’yı hem de gündemi konuştuk. Şimdi ben aradan çekiliyor sizi Gürkan Zengin ile baş başa bırakıyorum. Sevgiyle kalın, hep umutlu olun…

“TORPİLLE, TELKİNLE ALINAN TEK BİR ÇALIŞANIMIZ YOK”

Biz eş, dost, arkadaş bağlantılarıyla adam almadık. Onun arkadaşı, bunun adamı, şunun kardeşi, ötekinin yeğeni diye kimse haber merkezine giremedi. Şubat 2014 itibariyle  haber merkezimize torpille, telkinle, atama ile girmiş tek bir isim yoktur. Bu Türk medyasının ihtiyacı olan bir durumdu. Durum böyle olunca çalışanların da hem kendine hem de  yanında çalışan arkadaşına güveni ve inancı artıyor.  Buraya gelen insanlar bir dizi mülâkatdan geçiyor. Yetenekleriyle, nitelikleriyle tecrübeleriyle buradalar. Sektörü bilenler bilir, bu gerçekten bir devrim niteliğindedir.

Röportajın tamamı için tıklayın…

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]