Bosna Kasabı Karadziç için karar verildi

Bosna Savaşı’nda 8 bin müslümanı katleden ve tarihe ‘Bosna Kasabı’  olarak adını yazdıran Radovan Karadziç için karar verildi. Soykırım suçlamalarından aklanan Karadziç insanlığa karşı suç işlemiş olarak hüküm giydi.

‘Bosna Kasabı’ lakaplı eski Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç için Hollanda’nın Lahey kentindeki BM mahkemesi olan Eski Yugoslavya İçin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICTY) yapılan karar duruşmasında, Karadziç’in insanlığa karşı suç işlediğine hükmedilirken, soykırım suçlamalarından sorumlu olmadığı hükmüne varıldığı belirtildi.

Bosna Hersekle ilgili 11 ayrı suçtan yargılanan, Karadziç’in 2008 yılında yakalanmasının ardından 2009 yılında görülmeye başlanan davasında Karadziç’in insanlığa karşı suç işlediği hükmüne varılırken soykırım suçlamalarından sorumlu tutulmamasına karar verildi.

Srebtenitsa soykırımından suçlu bulunan Karadziç 10 ayrı suçtan toplamda 40 yıl hapse mahkum edildi. Bosna Hersek’te 8 bin Müslüman’ı öldürmek suçunun da aralarında bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan, ‘Bosna Kasabı’ lakaplı Karadziç’in 2008 yılında yakalanmasının ardından 2009 yılında görülmeye başlanan davasında karar açıklandı. Karadziç, 1995 yılında 8 bin 372 Müslüman Boşnak’ın hunharca öldürüldüğü Srebtenitsa soykırımından suçlu bulunurken 10 ayrı suçtan da 40 yıl hapse mahkum edildi. Bugün görülen davada Karadziç’in insanlığa karşı suç işlediğine hükmedilirken, soykırım suçlamalarından sorumlu olmadığı hükmüne varılmıştı. Karadzic, şimdiye kadar 585 tanığın davada ikisi soykırım, beşi insanlığa karşı suç ve dördü de savaş yasalarına aykırı davranmak suçlarından yargılanıyordu.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]