Magazin

Bodrumda magazin gazetecileri canlarını zor kurtardı…RSF’den ‘Cinayet teşebbüsü’ açıklaması

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, görev başındaki gazetecileri taşıyan tekneye, bölgede bulunan Maça Kızı Oteli’ne ait sürat teknesinin çarparak batırdığı haber veriliyor.

KAZA MI DEĞİL Mİ?

Bodrum’a giden Hürriyet Gazetesinden Cenker Tezel, TV 100 Muhabiri Metehan Ekşi ve Habertürk Bloomberg TV Muhabiri Onur Aydın, kiraladıkları tekne ile denize açıldı. Saat 16.30 sıralarında Cennet Koyu’nda haber çalışması yapan gazetecilerinin bulunduğu tekneye, yakında bulunan maça Kızı Oteli’ne ait sürat motorunun hızla çarptığı öğrenildi.. Çarpışma sırasında 3 gazeteci denize atlarken, kaptan Osman Demirkoz ise tekneden çıkamadı.

Olayın kaza mı yoksa Maça Kızı Oteli’ne ait teknenin olaya kasten mi neden olduğu merak ediliyor.

TUR TEKNELERİ YARALILARI LİMANA GÖTÜRDÜ

Gazetecilerin teknesine çarpan, Maça Kızı Oteli’ne ait tekne hızla bölgeden uzaklaşırken, denize düşen 3 kişi ile olayda büyük hasar gören balıkçı teknesinde yaralanan kaptan Demirkoz, çevredeki bir tur teknesi tarafından Gündoğan Limanı’na götürüldü. Ayağından yaralanan tekne kaptanı ambulansla özel hastaneye kaldırıldı. Ayağından yarnalanan ve çok kan kaybettiği öğrenilen kaptan Osman Demirkoz hemen ameliyata alındı.

Hürriyet Gazetesinden Cenker Tezel, TV 100 Muhabiri Metehan Ekşi ve Habertürk Blomberg TV Muhabiri Onur Aydın, olayı küçük sıyrıklarla atlattı.

Ölümden dönen gazeteciler, daha sonra Yalıkavak Marina’da bulunan Sahil Güvenlik Komutanlığı’na giderek, Maça Kızı Oteli’ne ait tekneyi kullanan kişiden şikayetçi oldu.

Olayla ilgili polis tarafından tutulan raporda şu ifadelere yer verildi:

“04 Haziran 2019 Salı gün saat 16.52’de 112 AÇM tarafından muğla ili Bodrum ilçesi Göltürkbükü mevkiinde Maça Kızı isimli motor yatın, yörük Ağası isimli balık avlama teknesine çarptığı bildirilmiştir.

İhbarın alınmasına müteakip SG Güney Ege Grup K.’lığına bağlı 3 SG Botu olay yerine sevk edilmiştir. Yapılan inceleme ve alınan ifadeler neticesinde Maça Kızı isimli motor yatın içerisinde 4 kişinin bulunduğu Yörük Ağası isimlli balık avlama teknesine çarptığı, çarpma esnasında balık avlama teknesinde bulunan kişilerden üçünün denize atlayarak kurtulduğu, 1973 doğumlu tekne kaptanı Osman Demirkoz’un ise çarpışma sonucu yaralandığı, çevreden geçen bir teknenin yardımıyla hemen karaya çıkarılarak, ambulansa teslim edildiği öğrenilmiştir.”

Raporun son bölümünde ise yaralı tekne kaptanı Demirkoz’un kaldırıldığı özel bir hastanede ameliyata alındığı ve hayati tehlikesinin bulunduğu ifadesi yer aldı.

MGD’DEN AÇIKLAMA

Magazin Gazetecileri Derneği yaşanan trajik olayla ilgili yazılı bir açıklama yaparak olayı kınadı.

SINIR TANIMAYAN GAZETECİLER ÖRGÜTÜ: CİNAYET TEŞEBBÜSÜ

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF)’nin resmi sosyal medya hesabından konuyla ilgikli şu açıklama yapıldı:

“RSF’den Erol Önderoğlu: Bodrum Göltürkbükü’ndeki #MaçaKızı Oteli’nin, görüntü alınmasını engellemek için giriştiği bir cinayet teşebbüsüdür. Sürat teknesinin teknelerine çarptığı Hürriyet’ten #CenkerTezel Habertürk’ten #OnurAydın & TV 100’den #MetehanEkşi ölümden döndü.Kınıyoruz”

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı