Teknoloji

Bilişim Medyası Derneği(BMD) geleneksel iftarda bir araya geldi

Bilişim Medyası Derneği’nin (BMD) 10 yıldır düzenlediği geleneksel aile iftarı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ile STK başkanları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Qadraj Restoran’daki iftara, BMD üyeleri ve ailelerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

BMD Başkanı Musa Savaş, burada yaptığı konuşmada, BMD’nin, geleneksel hale gelen iftarlarda bilişim medyası mensubu üyeleriyle sektördeki STK’ları, sektör şirketleri ve sektörün otoritesi olmak üzere 4 kesimi biraraya getirdiğini belirtti. BMD’nin 21 yıllık bir dernek olduğunu ve bilişim sektöründe önemli bir işlev gördüğünü kaydeden Savaş, üyeler için indirimli telefon ve internet tarifelerinin yanı sıra indirimli alışveriş imkânı sağlayan üye kartı ve bilişim gazeteciliğinin meslek dalı olarak kabul edilmesi konularında ilgili kurumlar nezdinde çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye’nin bilişim alanında son 18 yılda önemli bir ivme kazandığını, BMD’nin düzenlediği etkinlikle sektörün 4 bileşenini bir araya getirdiğini ifade etti.

Dünyada ticaretin değişim hızının giderek arttığını, Türkiye’nin de yerli ve milli yeni fikirleri hayata geçirmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Sayan, Türkiye’nin evrensel standartlarda yerli teknolojiler üretmesi gerektiğini, bu doğrultudaki emeklerin gelecek yılları aydınlatacağını dile getirdi. Sayan, 4.5G ihalesinde ortaya konulan yerlilik oranlarının da sadece kamu otoritesinin çabalarıyla değil, sektördeki herkesin taşın altına elini koymasıyla yakalanabileceğini kaydetti.

İftar etkinliğine sponsor olan Başarsoft’un CEO’su Alim Küçükpehlivan da Başarsoft’un Türkiye yazılım sektörünün gayretli bir oyuncusu olduğunu, son yıllarda yurtdışına ürün satmaya odaklandıklarını, yeni ürünler geliştirerek uluslararası pazarlara sunmaya çalıştıklarını, bu çabalarında bilişim medyasından önemli destekler gördüklerini ifade etti. Küçükpehlivan, BMD’nin iftar etkinliklerini 5 yıldır desteklediklerini, bu desteklerinin bundan sonra da devam edeceğini sözlerine ekledi.

Etkinliğe, BMD üyeleri ve ailelerinin yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Ulaştırma ve Altyapı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Türkiye İhracatcılar Meclisi (TİM) Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) Başkanı Hayrettin Özaydın, Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkan Vekili Halil Nadir Teberci, Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan ve sektör firmalarının temsilcileri katıldı.

BİLİŞİM MEDYASI DERNEĞİ (BMD) HAKKINDA

Türkiye’ de Bilişim ve Teknoloji medyasının gelişmesine katkıda bulunmasının yanı sıra, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesi sürecine de katkıda bulunmak amacıyla 20 Şubat 1998 yılında “Bilişim Muhabirleri Derneği” ismi ile kuruldu. 2017 yılının ağustos ayında  zamanın getirdiği şartlara da uygun olarak, ismini “Bilişim Medyası Derneği” olarak yeniledi.

Kuruluş yılından itibaren faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdüren derneğin üyeleri arasında gazete, dergi, haber ajansları, radyo, televizyon, haber portalları ve çalışanları yer alan derneğin hedefleri ise şunlardır:
Bilişim Medyasını, teknoloji ve bilişim gazeteciliğinin vazgeçilmez bir uzmanlık dalı olarak hissettirmek. Bu yönde yapılacak çalışmalarda bilişim ve teknoloji alanındaki sivil toplum kuruluşlarının da katkısıyla çalışmalar düzenlemek.
Her teknolojisi ayrı bir uzmanlaşmayı gerektiren bilişim alanında, medya kuruluşlarında fiilen çalışan gazetecilerin, mesleki bilgilerini geliştirmek amacıyla seminerler, eğitim programları düzenlemek.
Gazetecilik mesleğini en iyi şekilde temsil etmek. Dernek üyeleri olan meslektaşlara yönelik olarak gerçekleştirilebilecek onur kırıcı her türlü davranış karşısında, gerekli tavrı almak ve gerektiğinde sivil toplum kuruluşları, diğer dernekler ve devlet kurumlarıyla işbirliği yapmak.

Mesleğe yeni başlayan (stajyer) bilişim ve teknoloji muhabirlerinin eğitimine katkıda bulunmak ve sosyal faaliyetler içerisinde yer almak.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün