Bilgisayar oyunlarından rekor bizde…Peki harcanan para ne kadar?

Türkiye uluslararası düzeyde bilgisayar tabanlı oyunlara ödediği para ve bilgisayarbaşında oyunlara harcadığı zaman olarak liderliği kimseye bırakmıyor. 22 milyon Türk oyuncu oyunlara 300 milyon dolar harcadığı bildiriliyor.

Türkiye’de 22 milyon kişi günde 39 milyon saat oyun oynuyor. Sosyal oyun kategorisinde oyuncu başına oyun oturumu süresinde 38.4 dakika ile dünya lideriyiz
Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek artan dijital oyun pazarı için yeni bir eylem planı hazırlanıyor. Kalkınma Bakanlığı’nın 2014-2018 dönemini kapsayan Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı’nda, oyun sektörüne yönelik yeni stratejilerin hedeflendiği belirtildi. Bu kapsamda oyun sektörünün gelişiminin destekleneceği bunun için sektör ve üniversite temsilcileri ile birlikte oyun sektörünün detaylı biçimde analiz edileceği belirtildi.

Eylem planında, bireysel yazılım pazarındaki büyümeyi önümüzdeki yıllarda mobil uygulamalar ve oyunların sağlayacağına dikkat çekilerek, oyun pazarının yüzde 9 büyüme göstererek 2015 yılı sonunda 30,6 milyar dolara ulaşmasının beklendiği ifade edildi. Türkiye’de 21,8 milyona ulaşan oyuncu kitlesi bulunduğu, oyuncuların 11,4 milyonunun dijital oyunlara harcama yaptıkları ve oyun pazarının 2012 itibarıyla 300 milyon doları aştığının tahmin edildiği belirtildi.

Yerel payın yüzde 5’ler düzeyinde kaldığı Türkiye oyun pazarının gelişime açık olduğuna vurgu yapılan eylem planında, şu değerlendirmelere yer verildi: “Türkiye’de genç nüfus dolayısıyla dijital oyun kültürü son derece yaygın olup günde 39 milyon saat oyun oynandığı tahmin edilmektedir. Türkiye, sosyal oyun kategorisinde oyuncu başına oyun oturumu süresinde 38,4 dakika ile dünyada birinci konumda yer alıyor. Programlama, modelleme, animasyon, tasarım, kurgu, müzik ve ses gibi çok fazla alanı kapsayan oyun teknolojileri, başta savunma, sağlık ve eğitim olmak üzere diğer alanlarda da yoğun olarak kullanılıyor.

Örneğin oyun tabanlı eğitim yaklaşımının FATİH Projesi içerisinde önemli bir yer tutması bekleniyor. Gelişmiş bir oyun sektörüne sahip olmanın bir diğer faydası, kendi kültür ve tarihimize dayanan yerli oyunların ülkemizin tanıtımına sağlayacağı katkıdır. Son dönemde ülkemiz oyun sektörü yabancı yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Çok uluslu firmaların ortaklık ya da satın alımlar yoluyla ülkemiz oyun pazarına girmesi, yerli oyun sektörü ile bu sektörün gereksinim duyduğu nitelikli insan kaynağının gelişimini hızlandıracaktır”

Yücel KAYAOĞLU / TÜRKİYE GAZETESİ

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]