Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK’dan internet kullanıcılarına müjdeli haber… Habersiz aboneliğe son!

Bilgi Teknolojileri ve İleteşim Kurumu(BTK) internette kullanıcıların yaşadıkları Katma Değerli Servis mağduriyetine son verdi. BTK Başkanı Fatih Sayan Twitter hesabından yaptığı açıklamada artık internette kullanıcılardan habersiz abonelik yapılamayacağını açıkladı.

BTK’DAN KATMA DEĞERLİ HİZMETLERE YENİ AYAR

Kullanıcılar, internette herhangi bir sayfaya tıkladıklarında veya bir reklam sayfasını kapatmaya çalıştıklarında istemedikleri hizmetlere abone edilerek bir mağduriyet yaşayabiliyor ve  bu işlemlerden dolayı kabarık faturalar ödemeye mecbur oluyorlardı.  Bu alanda yapılan yeni düzenleme ile artık kullanıcıların bu mağduriyetleri gideriliyor.

BTK’dan yapılan açıklamada bu türden aboneliklere onay zorunluluğu getiriliyor. SMS ve şifre ile onay verilmediği sürece kullanıcılar artık hiçbir hizmete abone yapılamayacaklar. Yeni uygulama bugün(30 Haziran Cuma) tarihinden itibaren başladı.

SORUMLULUK İŞLETMELERDE OLACAK

BRK, yapılan düzenleme ile aboneliklerle ilgili tüm yükümlülüğü işletmelere getiriyor.İşletmeler, aboneyi hizmet koşulları ve ücretler konusunda aboneyi bilgilendirecekler. İşletmeler gerekirse aboneliği iptal edip kullanıcıdan gelen tüm şikayetleri dinleyecekler. Ayrıca kullanıcılar, çağrı merkezlerini arayarak veya yazılı başvuru yaparak mobil hatlarını mobil ödemelere veya katma değerli hizmetlere ücretsiz olarak kapatabilecekler.

BTK’nın bu düzenleme ile pek çok internet kullanıcısının mağduriyetini gidermesi bekleniyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]