Yerli Dizi

Beren Saat: 31 yıla sığan büyük şöhret

Bundan tam 10 yıl önceTürkiye Beren Saat adını ilk kez duydu. Show TV’de ekrana gelen Türkiye’nin Yıldızları adlı oyunculuk yarışmasında dikkat çeken Beren Saat, o yarışmada ikinci oldu. Yarışmada birinciliği ise şu anda Kara Para Aşk dizisinde Tuba Büyüküstün’le başrolü paylaşan Engin Akyürek olmuştu.

Saat, kariyerine hızlı adınmlarla devam ederek Türkiye’nin en ünlü ve en çok kazanan kadın yıldızlarından biri oldu. Adını özellikle Ortadoğu ülkelerinde de duyurdu. Üstelik tüm bunları 30 yaşına gelmeden yaptı.

BEREN SAAT’İN ÖZGEÇMİŞİ

Beren Saat, 26 Şubat 1984’te Ankara’da dünyaya gözlerini açtı. TED Ankara Koleji’nde okurken müzikallerde oynamaya başladı. Daha o zamanlardan aklında oyuncu olmak vardı.

Beren Saat, ekrana birçok genç yetenek kazandıran Tomris Giritlioğlu’nun dikkatini çekmişti. Kariyerinin ilk döneminde bir şekerleme reklamında oynadı.Sonra, Aşkımızda Ölüm Var adlı dizide Ece Uslu’nun canlandırdığı karakterin kardeşini oynadı.

beren-saat-2

AŞKA SÜRGÜN DİZİSİ BEREN SAAT İÇİN ÖNEMLİ

Mahsun Kırmızıgül’le aralarında bulunduğu usta bir kadronun rol aldığı Aşka Sürgün dizisi için kamera karşısına geçti. Ardından  Hatırla Sevgili adlı dizide oynadı. Aşka Sürgün ile birlikte bilinirliği daha da arttı.

Halid Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı eserinden uyarlanan Aşk-ı Memnu dizisindeki Bihter karakteriyle ise zirveye çıktı. Aşk-ı Memnu, TV tarihimizde en çok izlenen ve hakkında en çok konuşulan dizilerinden biri olarak tarihe geçti.

Ardından Fatmagül’ün Suçu Ne adlı dizide Engin Akyürek ile başrol paylaştı. Sonra İntikam dizisiyle geri döndü.

OYNADIĞI SİNEMA FİLMLERİ
Beren Saat, sinema filmleri için de kamera karşısına geçti. Bu anlamdaki ilk deneyimini Tomris Giritlioğlu’nun Yılmaz Karakoyunlu’nun aynı adlı romanından uyarladığı Güz Sancısı ile yaptı.Sonra Serdar Akar’ın yönettiği Gecenin Kanatları’nda oynadı.

Ödüllü yönetmen Bahman Goubadi’nin Gergedan Mevsimi adlı filminde Monica Bellucci’nin canlandırdığı karakterin kızını oynadı.Uğur Yücel ile kamera karşısına geçtiği Benim Dünyam’da kör bir kızı canlandırdı.

ŞÖHRETİNİ HAYATINI KAYBEDEN ESKİ ERKEK ARKADAŞINA BORÇLU

Beren Saat onu bugünlere taşıyan yarışmaya katılmasını bugün artık hayatta olmayan sevgilisi Efe’ye borçlu. Bir gün birlikte film izlerken Efe’nin kulağına fısıldadığı “pişman olacaksın Beren” sözleri Saat’i milyonlarca kişiyi ekran başına toplayan dizilerin yıldızı haline getirdi.

beren-saat-3

O dönemde lise öğrencisi olan ve üniversitede okumak istemeyen Saat, daha sonra trafik kazasında can veren Efe adlı sevgilisiyle “Okul”u izlemeye gitmiş. Saat, devamını şöyle anlatmıştı:

“Nehir Erdoğan’ın oynadığı karakter işletme okumak zorunda, ama o şarkı söylemek istiyor. Ve Burak, ona âşık, ona şarkılar yapan bir erkeği oynuyor. Diyor ki, ‘Masanın başında oturduğun her gün için pişman olacaksın.’ Efe de kulağıma eğildi, ‘Sen de pişman olacaksın’ dedi. Efe bana o cümleyi söyledikten birkaç gün sonra ‘Türkiye’nin Yıldızları’ yarışmasına katıldım.”

Beren Saat, özel yaşamıyla da ilgi çekti. En çok konuşulan aşklarından birini Bülent İnal ile yaşadı. Bir dönem Levent Semerci ile gözlerden uzak bir romantik ilişki sürdürdü.

Sonunda hayatının aşkını Kenan Doğulu’da buldu.Masal gibi bir aşk yaşayan çift geçtiğimiz yaz ABD’de dünyaevine girdi.

Beren Saat eylemci kişiliğiyle de tanınıyor. Kadına şiddet karşıtı eylemlerde de “yerli dizi yersiz uzun” sloganıyla düzenlenen eylemlerde de ön sıralarda yer aldı.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün