Basın İlan Kurumu(BİK) azınlık gazetelerine ne kadar yardım yapacak?

Basın İlan Kurumu (BİK)’in Türkiye’de yayın hayatını devam ettiren azınlıkların çıkardığı gazetelere maddi yardımda bulunacağı haber veriliyor.Yıllık bazda yapılması düşünülen yardımın miktarı da belli oldu. Azınlık gazetelerine yılda 150 bin TL. yardım yapılacak.

Basın İlan Kurumundan yapılan açıklamada, kurumun 23-25 Kasım 2016 tarihleri arasında yapılan Genel Kurul toplantısında alınan kararlardan biri de azınlık gazetelerinin durumuyla ilgili olduğu ifade edildi.

EN SON 2014 YILINDA YARDIM YAPILMIŞTI

BİK’ten yapılan açıklamaya göre Lozan Barış Antlaşması kapsamında azınlık statüsünde sayılan Ermeni, Rum ve Yahudi toplulukları tarafından Türkiye’de yayınlanan gazetelere en son 2014 yılında verilen maddi destek 2016 yılı için yeniden verilecek.

Kurul tarafından alınan karara göre, tamamı İstanbul ilinde yayın hayatını sürdüren 4’ü günlük 2’si haftalık olmak üzere toplam 6 gazeteye BİK Yönetim Kurulu’nun belirleyeceği kıstaslar çerçevesinde 150 bin lira maddi yardımda bulunulacak.

Bilindiği üzere İstanbul’da yayın yapan Normarmara, Jamanak, Apoyevmatini, İHO, Şalom ve Agos gazetelerinin yardım kapsamında adı geçen gazeteler olduğu bildiriliyor.

YILLIK 150 BİN TÜRK LİRASI YARDIM YAPILACAK

BİK Genel Kurulu’nun 28. Dönem 8. Toplantısı sona erdi. Genel Kurul’da azınlık gazetelerine yardım konusu ve kapsamı karara bağlandı. BİK’in resmi sitesinde yayınlanan Genel Kurul’un sonuç raporunda şu açıklamaya yer verildi:

“Yönetim Kurulunun 5 numaralı teklifi ile Lozan Barış Andlaşması kapsamında azınlık statüsünde sayılan Ermeni, Rum ve Yahudi toplulukları tarafından Ülkemizde yayınlanan gazeteleri desteklemek maksadıyla bu gazetelere Yönetim Kurulunun belirleyeceği kıstaslar çerçevesinde 2016 yılı için toplam 150 bin Türk Lirası tutarında nakdi yardım yapılmasına karar verilmiştir.”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]