“BAŞBAKAN FATİH’İ İZLESİN”

Kanal D’de başlayacak olan ve sezona oldukça iddialı girmeye hazırlanan Fatih dizinin yapımcısı Fatih Aksoy Yenişafak’a konuştu. Fatih Sultan Mehmet’in tahtaki son on yılını anlatacağını söyleyen Aksoy, Kübra Sönmezışık’ın sorularını cevapladı.

 

Fatih dizisinin Türkiye’nin en pahalı projesi olduğunu belirten Aksoy, Fatih Sultan Mehmet’in Müslüman İmparator kimliğini ön plana çıkardıklarını ifade ederek “Tarihte yerini almış karakterlere saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

HAREME ORYANTALİST BAKIŞLA BAKMADIK
Haremi gösterirken kadınların kıyafetleri konusunda hassas davrandıklarını söyleyen Aksoy, hareme oryantalist bakış açısıyla bakmadıklarını belirtti. Fatih Sultan Mehmet’in kendisini dünyaya Müslüman İmparator olarak kabul ettirmek istediğini, “Fatih’i harekete geçiren bu duyguydu. Fatih karakterini ortaya çıkaran en önemli unsur din. Bu duyguyu gözardı edemezdik. Dizide manevi duygular ön planda. Adaletli bir padişah. Son on yılda kurduğu büyük İmparatorluğu kendisinden sonra yönetecek olanların derdine düşüyor ve tahta layık olanın geçmesini istiyor. Bunun için de oğullarını tahta hazırlıyor.” ifadeleriyle açıkladı.

BAŞBAKANIMIZ DA İZLERSE MUTLU OLURUZ
Dizi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek istemediklerini söyleyen Fatih Aksoy, devletin parasının diziler için harcanmasını doğru bulmadığını ifade eti. Fetih 1453 filmini beğenen Başbakan Erdoğan’ın bu diziyi de beğenmesini umduğunu söyleyen Aksoy, “Tayyip Bey fırsat bulup seyrederse mutlu oluruz.” dedi. Muhteşem Yüzyıl için yapılan ‘gerçekleri yansıtmadığı’ tarzındaki eleştirileri Fatih dizisi için beklemediklerini söyleyen Aksoy , “Tarihte yerini almış karakterlere saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum. Rayting uğruna karakterlerin aslını deforme edemeyiz.

Bu tabi ki yapımcılar için zor bir durum. Fakat bu zorlukla başetmek zorundayız. Herkes tarihe farklı perspektiften bakıyor. Romanya’da Fatih çekilmiş olsaydı onlar farklı bir kişilik ortaya çıkarırlardı. Biz Fatih’i Türk ve Müslüman gözüyle anlattık. Dizi Türkiye’de başarılı olursa dünyaya satılacak. Bu yüzden raytingi önemsiyorum. Seyirci sevmezse insanlar üzerinde etkisi de olmuyor. Halbuki bu yapımlar sayesinde insanlar tarihi yeniden okuma fırsatı elde ediyor.” şeklinde konuştu. Senaryoyu okurken bugüne ait olaylarla paralellik gördüğünü belirten Aksoy, “Sanırım bu ülke yönetimiyle ilgili bir benzerlik. O tarihte yaşanılanlar bugün ile benzerlikler taşıyor. Fakat biz özel olarak bugüne gönderme yapmadık. Biz Fatih’in devleti yönetme biçimini anlatıyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]