BANA MONK DEĞİL GALİP DERVİŞ DEYİN!

galip-dervisAmerika’nın yarattığı Monk, Türkleştirilip, karşımıza “Galip Derviş” olarak çıktı. Türkiye’de orijinal içerik üretememenin, yayınlatamamanın, tutmamasından korkmanın en yeni sonuçlarından birisi olarak herhangi bir aksilik olmadan Kanal D de yayınlandı. Alıştık biz bu işe! ‘’İyi mi ettiler, kötü mü ettiler?’’ tartışıla dursun ben ‘’ikisini de sevdim’’ demekten kendimi alamadım.

Adrian Monk; ilk göz ağrım, Galip Derviş ise genel izleyici için iyi bir proje oldu. Gelin olaya şöyle bir bakalım…

Kanal D’nin başrollerinde Engin Günaydın, Algı Eke, Ersin Korkut ve Orhan Güner’in oynadıkları yeni komedi polisiye dizisi “Galip Derviş”, muhteşem bir başlangıç yaparak, ilk bölümden hem reytinglere hem de sosyal medyaya damgasını vurdu. Yüksek izlenme oranlarıyla ekranın zirvesine adını yazdırmayı başaran “Galip Derviş”, sosyal medyada da trending topic (TT) oldu.

Amerikalı Adrian Monk, 2002 – 2009 yılları arasında 8 sezon yayınlanan ve izlenme rekorları kıran, Altın Küre ve Emmy ödüllü “Mr.Monk” dizisinin uyarlaması olan “Galip Derviş”, A/B sosyo ekonomik Statü’de yüzde 30.77 izlenme payı, Tüm Kişiler’de de yüzde 22.39 izlenme payı ile muhteşem bir başlangıca imza atış oldu.

Her iki dizide de baş karakter; eski bir komiser olan ve obsesif kompulsif kişilik bozukluğu nedeni ile açığa alınan, her ne kadar artık fiilen polis olmasa da, üstün zekası ve yeteneği ile teşkilata gelen önemli, çözümsüz davalara “danışman”lık yapıyor. Bizde bu tarz yardım istenen polis olduğunu sanmıyorum, ama yapacak bir şey yok! Ne de olsa bizim Colombo’larımız, Mc Millan gibi polislerimiz yok…Daha fazla Türkleşemezdi Monk…

Adrian Monk, birebir Türkleştirilseydi bizim için sorun olabilirdi, seyirci ısınamayabilirdi. Çünkü Adrian Monk mimiğini minimumda kullanan, genelde donakalan, sade bir oyunculuk sergiliyor. Yani o bir Amerikalı… Yardımcısı seksi kıyafetler giyen, koca peşinde, bir çocuklu, gece çocuğunu evde bırakıp dışarı çıkabilen, rahat Amerikalı bir kadın.

Oysa Galip Derviş abartılı oyunculuğu, bol mimiği ile bizim hastalığını ‘’ödleklik’’ olarak adlandırdığımız bir karakter ile karşımıza çıkıyor. Yani bir Akdenizli… Yardımcısı öyle tek başına evinde oturamaz, başka gözle bakarız haliyle de anne karakteri yaratılmış; erkek peşinde koşamaz, adının önüne sıfat koyarız dolayısı ile de çöpçatanlar ortaya salınmış… Hepsi kabulüm.

Galip Derviş; Türk izleyici için çok komik bir dizi; cast süper, tatlı ve iyi oyuncuları buluşturmuş. Castı kim yaptıysa alkışa şayan bir işe imza atmış, Engin Günaydın izleyenler tarafından çok özlenmişti, gene döktürmüş.

Senaryo bir bir orijinaline benzer bir şekilde yapılmış, diziyi bu yüzden eleştirenlere pek hak verdiğimi söyleyemeyeceğim. Ben beğendim! Çok eğlenceli ve güzel bir dizi olmuş. Orijinalini aratmayacağı kesin. Engin Günaydın, bu işin altından çok iyi kalktı. Bizlere de keyfini çıkararak seyretmek düşüyor.

Hayatta keyfinizin sürekli olması dileği ile…

ECE ER / MEDYABEY

https://twitter.com/eceer6

http://blogcu.com/eceer

http://blog.milliyet.com.tr/eceer

 

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]