Avrupa Basketbol Şampiyonası ‘Euro Basket 2017’de Türkiye’nin rakipleri belli oldu

Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılacak olan 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası (EuroBasket 2017)’de Türkiye Basketbol A Milli takımımızın rakipleri belli oldu.  Çekilişte Türkiye hangi grupta kimlerle eşleşti? 12 Dev Adam Euro Basket’te kimlerle potada kozlarını paylaşacak? Euro Basket 2017 tüm eşleşmeler ve gruplara göre ülke dağılımı Medyabey’de…

Bu çok önemli turunvada Türkiye D grubuna düştü. A Millilerimizin D Grubu’ndaki rakipleri, Büyük Britanya, Rusya, Sırbistan, Letonya ve Belçika oldu.

Euro Basket 2017 karşılmaşmaları 31 Ağustos–17 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek. Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın (EuroBasket 2017) kura çekimine göre takımlar kimlerle eşleşti sorusunun cevabı medyabeyd. Türkiye, Finlandiya, Romanya ve İsrail’de de oynanacak grup maçlarının tamamlamasından sonra final maçlarına Sinan Erdem Spor Salonu ev sahipliği yapacağı turnuvanın Türkiye’deki grup maçları Fenerbahçe’nin maçlarını oynadığı Ülker Sports Arena’da oynanacak.

İşte 12 Dev Adamın rakipleri…

Yapılan eşleşme sonucuna göre; A Milli Basketbol Takımımız, EuroBasket 2017’de D Grubu’nda yer alıyor. .
Türkiye’nin yanı sıra Finlandiya, İsrail ve Romanya’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan EuroBasket 2017’nin kura çekimi Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Kura çekiminde 6 torbada 24 takım, 4 ayrı grupta eşleşti. 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın gerçekleşen kura çekimi sonrası oluşan grupları şu şekilde:

A Grubu (Helsinki):

Polanya,

Yunanistan,

Fransa,

Finlandiya,

İzlanda,

Slovenya.

B Grubu (Tel Aviv):

Ukrayna,

İsrail,

Litvanya,

Gürcistan,

İtalya,

Almanya

C Grubu (Cluj-Napocca):

Hırvatistan,

Çek Cumhuriyeti,

İspanya,

Karadağ,

Romanya,

Macaristan

D Grubu (İstanbul):

Türkiye,

Büyük Britanya,

Rusya,

Sırbistan,

Letonya,

Belçika

dev11

Kura çekiminde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak 4 ülkeden biri olacağımız için mutluluk yaşıyoruz. İstanbul her zaman duyguların, farklı medeniyetlerin, farklı düşüncelerin bir araya geldiği bir şehir olmuştur. Türkiye konumu itibariyle temsil ettiği değerleri aynı şekilde dünyanın merkezini teşkil eden bir ülke olmuştur. 2017 EuroBasket finallerinin bu güzel şehirde olması bizim için ayrı bir öneme sahip. 2010 heyecanını burada yaşamıştık. İnşallah 2017’de de takımımızdan da ev sahipliğinin yanında iyi bir performans bekliyoruz. Bundan iki gün önce kadın basketbol takımımızda yerini garantiledi. Onları da tebrik ediyorum. Organizasyon anlamında Türkiye son yıllarda farklı organizasyonlara ev sahipliği yaparak dünyaya ev sahipliğinin ne olduğunu gösterdi. Bu misafirperverliği gösterirken diğer ülkelerin de; 4 farklı ülkede bu organizasyonun yaşanıyor olmasının da önemi var. Spor söz konusu olduğunda birbirine destek olup, insanlığa destek olduğunun kanıtı bu birliktelik” dedi.

Bakan Kılıç: “Dünyada sayılı ülkeler arasına girdik”

Bakan Kılıç, Türkiye’nin sportif tesisler açısından dünyada sayılı ülkeler arasına girdiğini söyleyerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız da spordan gelen birisi. Sporun birleştirici özelliğine de sürekli atıfta bulunur. Son 14 yılda Türkiye sportif tesisler açısından da sayılı ülkeler arasına girdi. Dünyada spor yöneticiliği noktasında da ciddi anlamda ülkemiz üst seviyelere geldi. 2023’te FIBA Dünya Kupası var. Cumhuriyetimizin 100. yılı. Bunun da buradan işaretini verelim. Bunun çalışmalarına da bakacağız. Geleceği şimdiden çalışmaya başlayalım” açıklamalarında bulundu. Bakan Kılıç son olarak, emeği geçen herkese teşekkür ederek, “İstanbul’daki ve Türkiye’nin ortağı olduğu bu organizasyon farklı güzelliklere sahne olacak. Umut ediyorum ki çifte sevinç yaşarız. Burası artık basketbolun da evidir. Ümit ediyorum ki basketbol tarihine geçecek bir organizasyon yaşayacağız” diye konuştu

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]