Ara Güler’in ödüllü filmini İKSV kabul etmedi

Ara Güler’in “İstanbul’un Gözü” adlı filminin İstanbul Film Festivali’ne(İKSV) kabul edilmemesi şaşkınlık yarattı. En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  fotoğraflarını çekerek gündeme gelen Ara Güler, özellikle bir kesimin sosyal medyada linciyle karşı karşıya kalmıştı.

Ara Güler’in ‘The Eye of Istanbul/ İstanbul’un Gözü’ isimli 60 dakikalık uzun metrajlı belgesel filminin 13 Mart’ta Washington DC Bağımsız Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapmış ve tüm kategoriler içinde en iyi film ödülünü kazanmıştı.

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ “İSTANBUL’UN GÖZÜ” FİLMİNİ KABUL ETMEDİ

İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu’nun Ara Güler’in Washington DC Bağımsız Film Festivali’nde tüm yapımlar arasında ‘en iyinin iyisi’ ödülünü kazanan ‘İstanbul’un Gözü’ belgeselini reddetmesi medyyanın da gündem maddelerinden biri oldu. Söz konusu kurulun filmi festivale kabul etmemesi sinem ve sanat çevresinde şaşkınlıkla karşılandı.

Bilindiği gibi İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu’nda Atilla Dorsay, Baran Seyhan, Reha Erdem, Murathan Mungan, Esin Küçüktepepınar, Engin Ertan,  gibi isimlerden  oluşuyor.

‘İstanbul’un Gözü’ belgeselini yapan Ara Güler’in filmin İstanbul Film Festivali’nde gösterilmemesine çok üzüldüğü öğrenildi.

Ara Güler’in festivalin sponsoru Eczacıbaşı ailesiyle köklü bir dostluğu bulunuyor. Eczacıbaşı ailesinin, İstanbul Film Festivali jürisinin bu siyasi kararına nasıl tepki vereceği ise merakla bekleniyor.

İKSV’DEN AÇIKLAMA

İKSV’den konuyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada Ara Güler’in filminin festivale neden kabul edilmediğinin sebebi kamuoyuyla paylaşıldı.

İşte, İKSV’den yapılan o açıklama:
“İstanbul’un Gözü” filminin 35. İstanbul Film Festivali’ne kabul edilmemesi hakkında basın ve sosyal medyada çıkan yorumları üzülerek okuduk.

İstanbul Film Festivali’nde gösterilen Türkiye yapımı filmler, festival yönetimi ile birlikte bu bölüme özel bir danışma kurulu tarafından izlenerek, oylamayla programa alınıyor. Türkiye Sineması Danışma Kurulu, film eleştirmenleri Engin Ertan, Kaan Karsan ve Nil Kural’dan oluşuyor. Konuyla ilgili bugün basında çıkan haberlerde isimleri geçen Atilla Dorsay, Reha Erdem, Esin Küçüktepepınar, Murathan Mungan ve Baran Seyhan, İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu’nda yer alıyorlar. Bu Danışma Kurulu üyeleri, festival işleyişine farklı katkılarda bulunuyor ancak Türkiye Sineması seçkisinin hazırlığıyla ilgili herhangi bir ilgileri bulunmuyor.

Festival öncesi yapılan değerlendirmeler sonucunda yönetmenliğini Binnur Karaevli’nin üstlendiği, Ara Güler hakkındaki “İstanbul’un Gözü” adlı belgeselin festival programına alınmamasına karar verilmiştir. Filmi değerlendiren danışma kurulu üyeleri, sınırlı sayıda film seçme kısıtlamasına sahip oldukları için zorlu bir değerlendirme süreci sonrasında tercihlerini başka filmlerden yana kullanmışlardır. Türkiye Sineması Danışma Kurulu her yıl olduğu gibi bu yıl da festivale başvuran filmleri hiçbir kurum ya da kişinin tesiri altında kalmadan değerlendirmiştir.

Ara Güler, Türkiye’nin çok değerli bir sanatçısıdır. İstanbul Kültür Sanat Vakfı, şimdiye kadar Ara Güler hakkında ve Ara Güler’le beraber yurt içi ve yurt dışında birçok sergi ve proje gerçekleştirmiştir, gerçekleştirmeye de devam edecektir.”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]