Ara Güler’den “buruk” İKSV açıklaması

Ara Güler’in hayatının anlatıldığı “İstanbul’un Gözü” adlı belgeselin, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Film Festivali’ne kabul edilmemesinin yansımaları devam ediyor. Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında “Belirtmeliyim ki belgeselin İKSV Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde yer almaması, benim için buruk bir duygunun kaynağı olmuştur.” ifadesi dikkat çekti.

Ara Güler, yazılı açıklamasında, ABD’de ödül alan “İstanbul’un Gözü”nün İKSV Film Festivali’ne kabul edilmemesi nedeniyle basında çıkan haber ve yorumların, kendisinin de konu üzerinde görüş belirtmesini bir anlamda zorunlu kıldığını kaydetti.

“SUBJEKTİF KARARLAR ALINMASI HER ZAMAN MÜMKÜN”

İKSV’nin değerli bir kurum olduğunun altına çizen Ara Güler, “Bu kurum, varlığını ve gücünü bugüne kadar izlediği politikalara, seçim ve seçkilerindeki titizliğe borçludur. Bütün jüriler ve önemli sanat eserlerini seçme durumunda olan bütün kurumlar, belli kısıtlamalar ve kotalarla karşı karşıyadır. Bu tür seçimler, özellikle değerli eserler sayısında bir artış olduğunda, tartışmalar, görüş ayrılıkları yaratabilir ve bu gibi durumlarda subjektif kararlar alınması her zaman mümkündür.” açıklamasını yaptı.

Ara Güler, açıklamasında şöyle dedi:

‘İstanbul’un Gözü’nü (The Eye of İstanbul) izledim. İyi bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Nitekim, Washington DC Bağımsız Film Festivali’nde en iyi film ödülünü aldı. Dilerim bu eser başka ödüllerle de taçlandırılır. Belirtmeliyim ki belgeselin İKSV Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde yer almaması, benim için buruk bir duygunun kaynağı olmuştur. Ancak yukarıda söylediğim gibi, bu tür durumlar her zaman olabilir. Yeri gelmişken, bu eseri yaratan yönetmenler Binnur Karaevli, Fatih Kaymak ve tüm film ekibine, bu değerli çalışmaları için teşekkürü bir borç bilirim.”

“BELGESEL BANA AİT DEĞİL”

Bir noktayı özenle düzeltmek istediğini ifade eden Güler, söz konusu belgeselin kendisine ait olmadığını sadece kendisini konu edinen bir belgesel film olduğunu belirterek şöyle devam etti; ” O nedenle İKSV’nin bu kararının ‘Ara Güler’in filmini reddetmek’ şeklinde yorumlanması bana doğru gelmiyor.”

İKSV’NİN AÇIKLAMASI YETERLİ BULUNMADI

Öte yandan İKSV, İstanbul’un Gözü belgeselinin festival kapsamına alınmamasıyla ilgili çıkan yorum ve haberlerden rahatsızlık duymuş ve konu hakkında açıklama yapmıştı. İKSV’den yapılan açıklamayı yetersiz bulanlar da oldu.

Star gazetesinden Bedir Acar, konuyu gazetesinde değerlendirdi. Bedir Acar, geçen yıl PKK propagandası yapan Bakur adlı belgeselin gösterim programına alan vakfın bu yıl Ara Güler’in konu edinildiği ödüllü bir belgeseli programına almamasının manidar olduğunu yazdı.

İKSV’den yapılan açıklamayı da tatmin edici olmadığını ifade eden Bedir Acar; “Lakin, ABD’deki bir festivalde ‘İyi’nin İyisi’ seçilmiş bir belgeselin estetik kriterleri aşmış olacağını düşünürsek, geriye, medyada yer alan ‘Ara Güler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın olduğu için veto edildi’ haberlerinin doğru olmadığını dilemekten başka seçenek kalmıyor.” diye yazdı.

 

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]