Teknoloji

Apple, App Store 2017 yılının ilk rekorunu kırdı!

App Store 2017 yılına rekor kırarak girdi… Apple markasının akıllı telefon ve tabletlerde uygulama mağazası appstore uygulaması 2017 yılına rekorla giriş yaptı. 1 Ocak tarihinden bugüne şimdiye kadarki en yüksek satış rakamına ulaşan App Store hem geliştiriciler hem de müşteriler için muhteşem bir yılın sinyallerini verdi…

2016 yılında geliştiriciler, bugüne kadar en büyük iOS sürümü olan iOS 10’un ve en gelişmiş Apple donanımlarının yeni özelliklerini kullanan Apple müşterileri için önemli uygulama deneyimlerini oluşturarak yeni yıla da hızlı bir başlangıç yaptı.

Appstore geliştiricileri 2016 yılında 2015 yılına kıyasla yüzde 40 gelirini arttırmayı başardı. Geliri 2015 yılında 20 milyar doların üzerine çıkan App Store geliştiriciler, geçtiğmiz yıl müşterilere iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV ve Mac için App Store’da uygulama deneyimleri sunarak 60 milyar dolarının üzerinde gelir elde etmiş oldu.

2008 yılında piyasaya sunulduğundan bu yana en iyi performansını ise 2017 yılının ilk günü gerçekleştiren App Store 240 milyon dolarlık satış rakamıyla  bugüne kadar en fazla satış rakamına ve gelirine sahip oldu.

2016 Aralık ayında 3 milyar dolarının üzerindeki harcaması ile bu yılbaşı döneminde tüm zamanların rekorun kıran App Store geçtiğimiz ay içinde Super Mario Run, hem Noel’de hem Yılbaşı Günü en fazla indirilen oyun oldu. Adı geçen oyun piyasaya çıkmasının ardından sadece dört gün içinde 40 milyondan fazla kez indirilerek tarih yazdı.

Yine bu bağlamda Super Mario Run ve Pokemon Go, 2016 yılının tüm dünyada en fazla indirilen 10 oyunu arasında yer alırken; en fazla indirilen oyun ise Pokemon Go oldu.

155 ülkede kullanılabilen App Store’daki uygulama sayısı 2016’da yüzde 20 artışla 2.2 milyona ulaştı. App Store’un en çok kazandıran pazarları arasında ABD, Çin, Japonya ve Birleşik Krallık yer alıyor.

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı