Yaşam

AÖF’lerde 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi kaldırılacak mı?

Açık öğretim öğrencilerine her an müjde gelebilir mi? 4 yanlış 1 doğruyu götürme uygulaması yeniden masaya yatırıldı. Açıköğretim Fakültelerinde (AÖF-AUZEF VE ATA-AÖF) fakültelerinde öğrenim gören milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren o konu yeniden tartışmaya açıldı. Hatta 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulamasının kaldırılması bile gündemde… Konuyla ilgili açıklamayı Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Sn. Şeref Malkoç’tan geldi.

AÖF’LERDE 4 YANLIŞIN 1 DOĞRUYU GÖTÜRDÜĞÜ UYGULAMA KALKIYOR MU?

2 dönem önce yürürlüğü giren AÖF’lerde 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulaması ile ilgili açıköğretim öğrencilerinin talepleri ses getirdi. Öğrenciler tarafından bu uygulamanın kaldırılmasına için yapılan başvuruların bir kısmı da Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK)’na yapıldı. KDK’ye yapılan yapılan şikayetler neticesinde kurum, konuya dair bir görüşme yaptı ve ardından o çok önemli açıklama geldi.

KDK tarafından gerçekleştirilen YÖK Başkanlığı, MEB, ÖSYM ile bünyesinde açıköğretim fakülteleri bulunan Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinden yetkililerin katıldığı toplantıda, söz konusu uygulamanın kaldırılması yönündeki taleplerin değerlendirildiği toplantıda öğrencilerin “dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi” uygulamasının, başarı seviyesini düşürdüğünü ve sınavlara hazırlanmada motivasyonu olumsuz etkilediğini bildirdikleri vurgulandı.

İŞTE O AÇIKLAMA:

Toplantının ardından yapılan Açıköğretim Fakültesi sınavlarında uygulanan uygulamaya ilişkin Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç bir açıklamada bulundu. Yapmış olduğu açıklamasında uygulamaya yönelik eleştirilerin olduğunu vurgulana Şeref Malkoç “Açıköğretim sınavlarında dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasıyla ilgili gelen yoğun başvurular sonucunda bu konuyla ilgili karar verirken, meseleyi iyi araştırmayı hedefliyoruz. Bu bir bakıma istişare mahiyette bir toplantıdır. Uygulamalarda bu kararlar verilirken idare neye göre hareket etmiş yani konunun taraflarını dinlemek bizim kararlarımızı zenginleştiriyor.” açıklamasını yaptı.

Etiketler

Benzer Haberler

4 Yorum

  1. Sn. Şeref Malkoç hocam Allah rızası için son verilsin bu karar hiç bir avrupa ülkesinde yok bu sistem

  2. Ey yerlerin ve göklerin sahibi, kainatın ve mukevvenatın yegane sahibi ve yaratıcısı olan Rabbimiz! Bizleri dini İslam üzere yarattın, bizi doğru yoldan ayırma ya Rabbi… Ey Erhamerrahimin olan Rabbimiz! Gönülleri kara, amelleri kötü ve aslı bozuk olan bu kullarının yaptıkları kötülükleri için dermansız derde tutulmasını niyaz ediyoruz, ellerimizi boş çevirme ya Rabbi…Örgü üniversite eğitiminde ders geçme sisteminde kullanılmayan açık öğretim üniversite eğitiminde ders geçme sistemini değiştiren ve dört yanlış bir doğruyu eksiltir uygulamasını getiren ve yıllardır kul hakkına girerek zulüm eden kendilerini yarattığın kularda üstün gören zulumkar kullarına, kul hakkımı haram ediyorum hepsini helak eyle ya Rabbi… Lut kavminin helak ettin bu sapkın kullarınıda helak eyle ya Rabbi…Mahşer gününden dirilene kadar kabirlerinde cehennem azabı çeksinler ya Rabbi…Bildiğimiz ve bilmedigimiz bütün hayırları senden niyaz ederiz ve yine bildiğimiz ve bilmediğimiz bütün şerlerden sana sığınıyoruz , kabul eyle ya Rabbi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı