Ankara’da meydana gelen saldırıya yayın yasağı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bugün akşam saatlerinde Ankara Kızılay’da meydana gelen patlamaya ilişkin yayın yasağı getirdi.

Yayın yasağının, patlama anı, sonrası, olay yeri,  patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybedenlere ait görüntüleri ve kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmaları kapsadığı haber veriliyor.

RTÜK’ten yapılan açıklamada, olayla ilgili yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması gerektiği belirtilerek, şu açıklama yapıldı:

“Bu çerçevede yayın yasağı, patlamaya ilişkin olarak patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öge ve benzeri unsurları ve bunlarla ilgili abartılı anlatımları kapsamaktadır. Olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara, yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir.”

SOSYAL MEDYAYA ERİŞİM YASAĞI

Kızılay Meydanı Güvenpark’taki bombalı terör saldırısı sonrası Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi sosyal medyaya erişim yasağı getirdi.

Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği, Kızılay’daki patlamayı içeren görüntülerin paylaşılması nedeniyle sosyal medyaya erişim yasağı getirdi.

Buna göre sosyal medyadan olayın geçtiği yerle ilgili fotoğraf ve video paylaşılamayacak.

FACEBOOK’UN GÜVENLİK PANELİ YİNE DEVREDE

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Ankara’daki terör saldırısının şehirdeki kullanıcılarının güvende olup olmadıklarını yakınlarına haber verebilmeleri için Güvenlik Durumu Kontrolü (Facebook Safety Check) uygulamasını devreye soktu.

Facebook, güvenlik butonu uygulamasını, ilk olarak Paris’teki saldırıların ardından uygulamaya koymuştu.

Facebook, Merasim Sokak’taki bombalı eylemin ardından da aynı güvenlik uygulamasını devreye sokmuştu.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]