Almanya dünyaya ‘Türkiye tehlikeli’ mesajı vermek için çırpınıyor!

Almanya ile Türkiye arasında gerilim artıyor. Merkel’in kritik açıklaması dünyada nasıl yankı buldu? Almanya Türkiye’yi karalama kampanyalarına devam ediyor. Alman Dışişleri’nden Türkiye’ye seyahat uyarısı ve kredi garantilerinin gözden geçirilmesi üzerinde yaptığı önlemlerle ilgili açıklamaların amacı panik havası oluşturmak. Almanya deyim yerindeyse çıldırmış durumda. Merkel ve Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel düzenledikleri basın toplantıları ve yaptıkları açıklamalarla Türkiye’yi karalamaya devam ediyor… İşte Almanya-Türkiye arasındaki gerilimde son dakika gelişmeleri…

Almanya Dışişelir Bakanı Gabriel bugün bir basın toplantısı düzenleyerek Büyükada’da gözaltına alınan 6 aktivistin tutuklanması kararının “Önceden planlanmış” olduğunu iddia etti. , Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının sertleştirilmesi ve kredi garantilerinin gözden geçirilmesi gibi önlemler üzerine de açıklamalarda bulanan Gabriel’e Merkel’den destek gecikmedi.

45 yaşındaki Alman vatandaşı aktivisit Peter Steudtner’in, Büyükada’da gözaltına alınanlar arasında olması ve “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçuyla tutuklanmasının ardından Almanya adeta çıldırma noktasına geldi.

Bilindiği üzere Almanya; olayın hemen ardından Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota vermiş; Alman Dışişleri Bakanı Gabriel de Türkiye’ye verilecek yanıtın görüşülmesi için tatilini yarıda kesip Berlin’e dönme kararı aldığını duyurmuştu. Alman Dışişleri Bakanı Gabriel; Steudtner’in tutuklanmasının orantısız olduğunu ve hukuka uygun olmadığını söyleyerek  “Tutuklanan Alman vatandaşının Türkiye uzmanı olmadığını ve üstüne Türkiye’de kimseyle bağlantısının olmadığı” ileri sürmüş ve “Bizim için öncelik her zaman Türkiye ile karşı karşıya gelmekten kaçınmak, diyaloğa yoğunlaşmak istiyoruz. Türkiye’ye çok sabır gösterdik ki bazen bunu yapmak hiç kolay olmadı. Türkiye politikamıza yeni bir yön vermemiz gerekiyor. Türkiye’de yaşanan gelişmeleri gözardı edemeyiz. Gelecekte Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz ama tango iki kişiliktir.” açıklamasını yapmıştı.

Avrupa Birliği’nde (AB) kritik Türkiye toplantısı

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının toplumun önemli bir parçası olduğunu ifade eden Gabriel, tutuklamaları Türkiye’deki “muhalif sesleri” susturma çabası olarak yorumladı ve AB ülkeleriyle Türkiye’nin durumunu önümüzdeki hafta görüşeceklerini “Türkiye sadece Avrupa değerlerinden değil NATO değerlerinden de uzaklaşıyor.” cümleleriyle duyurdu.

Türkiye’ye seyahat uyarısı

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel düzenlediği basın toplantısı yaparken Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye seyahat uyarısı yankı buldu. Uyarıda Almanya’dan Türkiye’ye seyahat edecek kişilerin, kısa süreli seyahatleri de dahil olmak üzere, daha dikkatli olması ve Alman elçiliklerine bildirmelerinin gerekli olduğu “Dışişleri Bakanlığı, her zaman, Alman vatandaşlarının tutuklanması konusunda vaktinde bilgilendirilmiyor ve her zaman Alman elçiliklerinin hizmet vermesine izin verilmiyor.” ifadeleriyle belirtildi.

Alman vatandaşlarının Türkiye’ye yönelik seyahatlerine değindi ve vatandaşlarına ‘dikkatli olun’ çağrısı yaptı. Gabriel, seyahat uyarısı kararının Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüş birliği içinde alındığını açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yapılan uyarıda “Türkiye’ye ziyaret edecekler için bazı riskler” bulunduğu ifade edildi ve  Türkiye’de gözaltına alınan ya da tutuklanan Alman vatandaşlarına Alman konsolosluğunun ulaşmasına Türkiye tarafından “Her zaman izin verilmediği” iddia edildi.

Türkiye’ye yatırım uyarısı 

Bakan Gabriel, tehditlerin olduğu bir ortamda Türkiye’deki yatırımlarını garanti edemeyeceklerini, önümüzdeki bir kaç haftada ortaklarıyla Türkiye’nin AB üyeliği konusunu ele alacaklarını ve Alman vatandaşlarına yönelik Türkiye’ye seyahat tavsiyesini değiştirmekten kaçınamayacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Öte yandan Alman-Türk Ticaret Ve Sanayi Odası bugünkü koşullarda Türkiye’ye yatırım yapmayı hayal etmenin bile oldukça zor olduğunu dile getirdi.

Türkiye Dışişleri’nden Almanya hakkında yazılı açıklama

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “18 Temmuz 2017 tarihinde tutuklanan Alman vatandaşı Peter Steudtner ile ilgili olarak Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarıyla Bakanlığımızda yapılan görüşmede konunun yargıya intikal ettiği, bağımsız Türk yargısına güvenilmesi gerektiği, Steudtner’in gözaltına alındığı ilk günden itibaren uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak konsolosluk himayesinin sağlanmasında herhangi bir eksiklik yaşanmadığı izah edilmiştir. Aynı konuda Berlin Büyükelçimiz de AFC Dışişleri Bakanlığına talepleri üzerine izahatta bulunmuştur” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]