Alman gazeteci ve yazarlardan küstah talep!

Almanya’dan yazar ve gazetecileri çatısı altında toplayan Uluslararası Yazarlar Derneği(PEN)’den haddini aşan talep!..PEN, Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesini  gözardı ederek AB ve Alman hükümetinden Türkiye’de düşünce özgürlüğü konusunda daha fazla çaba sarf etmesini istedi. Bununla da yetinmeyen Alman gazeteci ve yazarlar internette Türkiye kampanyası düzenleyecek kadar ileri gitti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Uluslararası Yazarlar Derneği PEN’in Almanya şubesi, Alman yayınevleri, kitabevlerinin çatı kuruluşu Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’den Türkiye’de düşünce özgürlüğü sağlanmasını talep eden bir imza kampanyası başlattı.

TÜRKİYE’DEN DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ İSTEYİN!

Change.org sitesinde, “Bayan Merkel, Bay Juncker: Türkiye’den düşünce özgürlüğü isteyin” başlığıyla başlatılan imza kampanyasında, Türkiye’de darbe girişiminden bu yana hükümeti eleştiren gazeteci ve medya kuruluşlarına karşı hareket edildiği, gazetecilerin pasaportlarının ellerinden alındığı, yazarların tutuklandığı belirtilerek, “Medya grubu olan 130 şirket kapatılmış, buna ek olarak 29 kitap basım evi de kamulaştırılmıştır. Yazarlar ve yayıncılar korku ve varoluşsal kaygı içinde bulunmaktadırlar” ifadelerine yer verildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’e hitaben hazırlanan imza kampanyası dilekçesinde, şu görüşlere yer verildi:

TÜRKİYE’YE GÖZDAĞI

“Bu nedenle Federal hükümet ve Avrupa Birliği Komisyonu’nundan talebimiz, Türkiye’nin içinde bulunduğu bu duruma karşı net bir duruş sergilemeleri, verecekleri kararlar, eylemleri ve yapacakları açıklamaları ile tavizsiz ve etkin bir şekilde düşünce özgürlüğünü talep etmeleri ve bunu pazarlık konusu yapmamaları. Türkiye ve dünyanın başka bir yerinde düşünce özgürlüğü saldırı ve ağır sınırlamalara maruz kaldığında, Federal hükümet ve Avrupa Komisyonu bu ülkelere karşı politikalarını gözden geçirmelidir. Ayrıca, mağdur gazeteci ve yazarların, Almanya tarafından sağlanacak, örneğin bürokrasisi olmayan engelsiz acil yardım vizesi uygulaması gibi hızlı bir şekilde yardıma ihtiyaçları vardır.”

can-dundar-pen

 

PEN’İN CAN DÜNDAR İLGİSİ

Almanya PEN’in Cumhuriyet gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ile yakın ilişkisi biliniyor. Can Dündar geçmişte PEN’in bir organizasyonunda onur üyesi olarak seçilmişti.

Sosyal medyada hem PEN’in hem de Can Dündar’ın adları bir arada zikredilerek tepkiler verilmesi dikkati çekti. Paylaşımlarda PEN ve Can Dündar’ın yakın ilişkisine atıf yapıldı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]