Alman gazeteci Lejeune: Türk halkına Nobel Barış Ödülü verilmeli

Alman gazeteci Martin Lejeune, Erhan Çelik’in sunduğu TRT1’in Ana Haber Bülteni’nde önemli açıklamalar yaptı. Lejeune, 7 Ağustos Pazar günkü mitingine katılması için  Almanya Başbakanı Merkel’e çağrıda bulundu. Alman gazeteci, “Türk halkının değil ama Almanya’nın buna ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Müslüman olan Alman gazeteci Martin Lejeune, FETÖ’nün darbe girişimi sonrası başta Almanya ve Fransa olmak üzere Batı ülkelerinin Türkiye ile dayanışma göstermemesine tepki gösterdi. Fransa’da terör eylemi olduğu zaman devlet adamlarının soluğu Paris’te aldığını söyleyen Lejeune, benzer şeyler Türkiye’de olduğunda neden Ankara’ya kimse gelmiyor diye sordu.

İŞGAL EDİYORLAR

Lejeune, Batı medyasının Türkiye’de neler olup bittiği ile ilgili fazla bilgisinin olmadığına dikkat çekti. Lejeune, “Batı ülkeleri kendileri için demokrasi iddiasında bulunuyorlar. Fakat başta İslam ülkeleri olmak üzere Doğu’da demokrasi istemiyorlar çünkü bu ülkeleri kontrol etmek istiyorlar. Petrol, doğalgaz ve diğer kaynakları kendi ellerinde tutmak istiyorlar. Bundan dolayı Afganistan, Suriye, Irak ve Libya’da görüldüğü gibi askeri güç kullanmaktan dahi çekinmiyorlar, oraları işgal ediyorlar.” dedi.

MERKEL’E ÇAĞRIDA BULUNDU

Lejeune, “Türkiye, Almanya Başbakanı Merkel  Ankara’ya ziyaret etmesine ihtiyacı olmayacak kadar güçlü bir ülke. Fakat bu bir ahlaki bütünlük meselesi, dayanışma meselesi ve ayrıca demokrasiye olan bağlılığımızı gösterme fırsatı.” diye konuştu.

Alman gazeteci; “Şimdi bu pazar günü İstanbul’da büyük bir miting olacak. Bu, Merkel için son şans. Merkel’e İstanbul’daki büyük buluşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sahneye çıkıp dayanışma göstermesi çağrısında bulunuyorum. Diğer Avrupalı liderlerin de pazar günü İstanbul’a gelmesini umuyorum. Biraz geç olacak ama şehitlere hürmet göstererek ve darbeye karşı direnerek Türkiye’de demokrasiyi kurtaran Türk milletini takdir etmek için çok geç değil.” dedi.

TÜRK HALKINA NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ VERİLMELİ

Türk halkının 15 Temmuz ve sonrasında büyük bir takdiri hakettiğini anlatan Lejeune, Türk halkının Nobel Barış Ödülü verilmesi gerektiğini söyledi.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]