İnternetTeknoloji

Alışveriş sitesi Amazon’u 1.2 milyon dolandıran çift yakayı ele verdi

Dünyaca ünlü alışveriş sitesi Amazon, müşteri memnuniyeti konusunda suistimale uğrayarak 1.2 milyon dolar zarar ettirildi. ABD’nin Indiana eyaletinde yaşayan Erin Joseph Finan ve Leah Jeanette Finan çiftinin, 2014-2016 yılları arasında Amazon’da yüzlerce sahte hesap kullanarak Amazon’u 1.2 milyon dolar zarara uğrattığı ortaya çıktı.

AMAZON İYİ NİYETİNİN KURBANI OLDU

Sanal alışveriş dünyasının küresel devi Amazon’dan oyun konsolları, akıllı saatler, dizüstü bilgisayarlar ve kameralar başta olmak üzere 2.700’den fazla elektronik ürün satın alan çift, iade aldıkları ürünlerle 750 bin dolar haksız kazanç elde etti.

Çift satın aldıkları ürünlerin hasar gördüğünü veya kapılarının önünden çalındığını söyleyerek Amazon’dan yeni ürün talebinde bulundu. Müşteri memnuniyetine büyük önem veren şirket sorun çıkarmadan ürünleri ücretsiz olarak değiştirmeyi kabul etti. Çift, gönderilen yeni ürünleri 29 yaşındaki satıcı Danijel Glumac’a sattı.

ZARAR 1.3 MİLYON DOLAR

İade edilen ürünler nedeniyle Amazon 1.2 milyon dolarlık zarara uğrarken çift bu ürünleri Glumac’a satarak 750 bin dolarlık haksız kazanç elde etti. Büyük suistimali fark eden Amazon,  çift hakkında suç duyurusunda bulundu.  ABD Bölge Mahkemesi geçtiğimiz günlerde olayla ilgili kararı verdi. Erin ve Leah Finan sırasıyla 71 ve 68 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ürünleri satın alan Danijel Glumac’a ise kara para aklama ve çalıntı malları satma suçundan 24 aylık hapis cezasına hükmedildi. Ayrıca üç sanığın toplamda 1.2 milyon dolar tazminat ödemesi de karara bağlandı.

TÜKETİCİLERDEN YANA TAVRI TAKDİR GÖRÜYORDU

Ünlü alışveriş sitesi Amazon’un iade politikasının tüketiciler lehine olduğu biliniyor. Müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak isteyen şirket bu iyi niyetinin kurbanı oldu.

Site, ürünün hasar gördüğünü, hatalı olduğunu ya da kendisine ulaşmadığını(çalındığını) söyleyen kullanıcılara zorluk çıkarmadan yeni ürünler göndermesiyle biliniyor.

Kararla ilgili açıklama yapan Savcı Josh Minkler, ”Dolandırıcılık yoluyla online alışverişin rahatlığını istismar etmek isteyen kişiler bu davayı hatırlasın. Yakalanacaksınız, yargılanacaksınız ve uzun süre hapishanede kalacaksınız.” ifadelerini kullandı.

AMAZON KLASİK TAVRINDA DEĞİŞİME GİDİYOR

Amazon’un yeni suistimaller karşısında bu tavrından vazgeçip vazgeçmeyeceği merak ediliyordu. Olayın yansıması etkisini çabuk gösterdi. Şirketin iade politikasını biraz daha sıkı hale getireceği konuşuluyor. Amazon, yaşanan dolandırıcılık sonrasında artık ürünlerin hasar gördüğü iddiasıyla çok fazla para iadesi ya da yeni ürün talebinde bulunulmasına sıcak bakmıyor. Bu konuda sıkıntılı görünen kullanıcıların şirket tarafından platformdan uzaklaştırmaya çalışıldığı kaydediliyor.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün