Ali Saydam: Zaman’ın reklamı reklam değil darbe mesajı

Ünlü iletişimci ve Yenişafak gazetesi yazarı Ali Saydam, 9 ay önce yayınlanan ve 15 Temmuz darbesine, bugünlere işaret eden reklam filmini yorumladı. ATV- A Haber’e konuşan Ali Saydam, sözkonusu reklamın bir reklam filmi olmayıp mesaj içerdiğini söyledi. Saydam, reklamın FETÖ’nün subliminal yani bilinçaltına hitap eden tek iş olmadığının da altını çizdi.

ALİ SAYDAM: REKLAMDA SON GÜLEN İYİ GÜLER MESAJI VERİLİYOR

Ali Saydam reklamın gazeteyi sattırma amacıyla yapılmadığının kesin olduğunu ifade ederken çünkü reklam filminde böylesi bir yapının olamayacağını kaydetti. Reklam filmindeki en son bölümde çocuk gülerken duyulan bomba sesinin de olayı tamamladığını söyleyen Saydam, reklamın son bölümünde verilen mesajın ” son gülen iyi güler” mesajı olduğunu dile getirdi.

5 Ekim 2015’te yayınlanan Zaman gazetesinin reklam filminin tam 9 ay 10 gün önceye denk getirilmesi dikkatlerden kaçmamıştı. Yani geçen süre bir bebeğin ana rahmine düşmesinden doğumuna kadar geçen süreyi kapsamasının net bir mesaj olduğunun altı çiziliyor.

ali-saydam

REKLAM DEĞİL DİREKT MESAJ

Zaman’ın 9 ay önce yayınlanan olay reklam filmi sosyal medyanın da gündemindeydi. Reklam, sosyal medyada pekçok kullanıcı tarafından gündeme getirildi.

20 saniye süren reklam filminde gerçekten amaçlanan şeyin bir gazete reklamı olmadığı bugün itibariyle ortaya çıkmış oldu.

Ali Saydam, FETÖ’nün o dönemde bir çırpınış içnde olduğunu ve bu çırpınışın bir ifadesi olarak “en sonunda bu iş böyle şiddetle olacak” şeklinde kilit bir mesajın verilmek istendiğini dile getirdi.

DAHA PEKÇOK İŞLERDE BİLİNÇALTI MESAJLARINI KULLANDILAR

“Bu bir reklam filmi değil. Çünkü reklamda mutlaka bir vaat olması lazım. Bu bir reklam filmi değil bir mesaj” diye konuşan Saydam, reklam filminde müthiş bir gizlilik ve ileriye yönelik bir mesajlaşma sistematiğine dikkat çekti. Bunun örneğinin dünya tarihinde çok az olduğunu ifade eden Saydam,  FETÖ’nün bu tarz subliminal mesajlar içeren pekçok işlerinin daha olduğunu kaydetti.

HASTALIKLI RUH HALİ

Bu tarz yöntemleri kullanmanın ve 40 yıl sabırla beklemenin başka bir ruh hali yansıttığını söyleyen Saydam bu ruh halinin hastalıklı olduğunu, bu insanlara sadece hain denmesinin yeterli olamayacağını ifade etti.

MEDYABEY

İşte o Zaman gazetesinin darbeyi işaret eden ve çok konuşulan reklamı-izle

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]