Medya

ALİ EYÜBOĞLU’NA HINCAL ULUÇ’TAN CEVAP VAR

hincal-uluc

Milliyet’in magazin orijinli popüler kültür ve TV yazarı Ali Eyüboğlu, Galatasaray’ın şampiyonluğunun ardından ekrana sarı kırmızılı renklerle çıkan Seda Öğretir ve Korcan Karar’ı eleştirmişti. Ali Eyüboğlu’na cevap medyamızın usta kalemlerinden Hıncal Uluç’tan geldi.

 

Yapma Ali!..
Her gün keyifle okuduğum Ali Eyüpoğlu bu defa beni fena halde şaşırttı. Yayına sarı kırmızı kravat ve sarı kırmızı bir kıyafetle çıkan iki TV sunucusunu adları ve resimleriyle hedef gösteriyor, Türkiye’nin ortamını bile bile..
Baştan aşağı da yanlış bir yazı..
Bu ülkenin yayıncı kuruluşu Lig TV, en önde gelen haber kanalı NTV, alenen ve resmen Fenerbahçe kanalına dönmüşken aylardır, bir sunucunun ekrana sarı kırmızı kravatla çıkması mı “Taraftarlık” oluyor Ali?.
Yapma Allahını seversen..
Yazının sonunda örnek verdiğin Genel Yayın Yönetmenlerinin adları ve gazeteleri niye yok yazında?.. Birisi Milliyet’in de ondan mı?..

 

ALİ EYÜBOĞLU NE YAZMIŞTI?

Medyada tartışma yaratan Ali Eyüboğlunun şampiyonluk sonrasındaki o yazısı…

 

 

SARI KIRMIZI SPiKERLER

Galatasaray’ın şampiyon olduğu gün Show TV’nin ana haberini sunan Korcan Karar’ın sarı kırmızı kravat takarak ekrana çıkması, Star TV spikeri Seda Öğretir’in ceketinin altına sarı kırmızı renkteki kıyafet giymesi taraftarlığın fotoğrafıdır…

2011-2012 Süper Toto Süper Lig Şampiyonu’nu belirleyen Fenerbahçe-Galatasaray maçı sonrasında yaşananlar bir gerçeği daha gözler önüne serdi.
‘Futbol terörü’nden başka bir şey değil bu.
Her insan özgürdür, ama her şey gibi özgürlüğün de bir sınırı vardır.
Bir insanın özgürlük alanı, diğerinin başladığı yerde biter.
Arazilerin sınırlarını belirleyen çitler gibi gözle görülen bir sınır değildir bu.
O yüzden de ha bire ihlal edilir.
Takım taraftarlığı da böyledir.
Taraftarlıkla fanatizm arasındaki fark özetle şudur:
Tutkunuzun başkalarını rahatsız etmemesi lazım.
Sizin sevinciniz, kutlamanız, başkaları için işkence olmamalı.
Rakiplerin sinirlerini bozarak yaşadığınız coşkuya karşı tarafın da aynı şekilde karşılık verme ihtimali söz konusu.

Galatasaray’ın şampiyon olduğu gün Show TV’nin ana haberini sunan Korcan Karar’ın sarı kırmızı kravat takarak ekrana çıkması, Star TV spikeri Seda Öğretir’in ceketinin altına sarı kırmızı renkteki kıyafet giymesi taraftarlığın fotoğrafıdır.
Pazar akşamı haber sunanlardan sadece ikisi renklerini belli etti ve yaptıkları kimseyi rahatsız etmeyecek türdendi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Ne bu yahu?” dedirten kadın seyircilerin tribünlerde ettikleri küfürlerse futbol fanatizminin, pazar akşamı Şükrü Saracoğlu’nun içinde ve dışında olanlarsa ‘futbol terörü’nün resmidir.
Ama durup dururken olmuyor bu.
Bu çirkin tablonun oluşmasında kanları, tuttukları takımın rengini alan kalemşörler ve yorumcuların yanı sıra futbolu yönetenlerin de sorumluluğu büyük.
Yıllarca Türkiye’nin en büyük gazetelerinde genel yayın yönetmenliği ve yazarlık yapanlar bile birer ‘fanatik taraftar’a dönüşüyorsa, gerisini varın siz düşünün.

Ali Eyüboğlu / Milliyet

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün