Ali Eyüboğlu Twitter’da yapımcılardan para karşılığında paylaşımda bulunan gazetecileri yazdı

Hanut gazetecilik ve ‘gazeteci sosyal medyadan para karşılığı reklam yapabilir mi” tartışması yeniden gündemde. Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, dizilerin Twitter’de Trend Topic/TT(En çok konuşulan konu) olmasının reytinglerde bir karşılığının olmadığını yazdı. Ali Eyüboğlu, “Dizimiz sosyal medyayı salladı” diyenlere itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizdiği yazısında Twitter’ı kazanç kapısı yapan gazetecilere dikkat çekti.

TWITTER’DA PARAYLA PAYLAŞIM YAPAN GAZETECİLER VAR MI?

Ali Eyüboğlu bu yazısıyla “dizi yapımcılarından para karşılığında Twitter’da paylaşımda bulunan gazeteciler kim? sorusunun sorulmasına neden oldu. Eyüboğlu’nun “Sosyal medyayı gelir kapısı yapanlar bir yana bazı gazetecilerin yapımcılardan para alıp tweet attığı, video ve görsel paylaştığı bir dönemde hele…” ifadesi dikkatlerden kaçmadı.

İşte, Ali Eyüboğlu’nun önümüzdeki günlerde de yansımaları olması beklenen o yazısı:

TT OLMAK KOLAY, PEKİ YA REYTİNG?

İnsanların, bir yandan sevdikleri diziyi izlerken bir yandan sosyal medyada o yapım hakkında tweet atmaları canlı canlı reyting demek mi? Özellikle de bir proje televizyonda yayınlanırken Twitter’ın Trend Topic (TT) listesine girmesinin reytingde karşılığı var mı?

Şayet dizinin fanları her yazdıklarını önceden belirledikleri ortak hashtag ile paylaşmışsa ve de “Hadi bol RT ve fav” diye birbirlerini teşvik ederse bir yapımın kısa sürede TT olması mümkün…

Dizinin Twitter’da TT yaptıracak kadar kitlesi yoksa, yapımcı veya kanal bastırıyor parayı, sosyal medyanın profesyonellerine, al sana trend topic!

O yüzden her, “Dizimiz sosyal medyayı salladı” diyene itibar etmemek lazım.

Sosyal medyayı gelir kapısı yapanlar bir yana bazı gazetecilerin yapımcılardan para alıp tweet attığı, video ve görsel paylaştığı bir dönemde hele…

Akşamdan “sosyal medyayı sallayan” işlerin gündüz reytinglerine baktığımızda

farklı bir tablo çıkıyor karşımıza.

Birincisi, TNS/Kantar Media’nın reyting ölçümü yaptığı hanelerle “Twitter ahalisi” farklı.

İkincisi, bildiğimiz kadarıyla reytingde hile hurda yok ama sosyal medyada çok!

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]