ALİ BULAÇ’IN KİTABI HÜKÜMET VE CEMAATİ YİNE KARŞI KARŞIYA GETİRDİ

Zaman Gazetesi’nde Ali Bulaç’ın Din ve Siyaset adlı kitabı ile ilgili çıkan bir haber gözlerin Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu’na çevirdi.

Zaman’ın haberine göre bakan Davutoğlu Ali Bulaç’ın yeni kitabıyla ilgili mahkemeden yayını durdurma kararı ve manevi tazminat talep etti. Habere göre Davutoğlu’nun bu taleplerinin kökeninde 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarından  sonra TBMM Dostluk Grubu başkanlarıyla yaptığı toplantıdaki sözlerinin kitapta yer alması.

Haberde bakan Davutoğlu’nun Ali Bulaç aleyhine 10 bin liralık manevi tazminat davası açtığı yeralıyor.

Davutoğlu’nun, “Bizim bir devlet geleneğimiz var. Osmanlı’da da bu böyleydi, devlet için evlatlar bile feda edildi. Bugün de devlete zarar verecek bir yapıyı kabul etmemiz mümkün değil. Devletin ele geçirilmesine müsaade etmeyiz.” şeklindeki ifadelerinin kitapta yeralmasından dolayı hukuka gittiği ifade ediliyor.

” YENİŞAFAK’TAN HABERE SERT TEPKİ”

Zaman gazetesinde çıkan bu habere tepki gecikmedi. Yenişafak’ın internet sitesinde konuyla ilgili bir habere yer verildi.

“Zaman gazetesinden bir yalan haber daha ” başlıklı haberde “Zaman gazetesinin bugün birinci sayfadan verdiği ‘Davutoğlu’ndan Ali Bulaç’ın kitabını toplatma talebi’ başlıklı haberinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.” ifadesine yer verildi.

Yenişafak’ın haberinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Zaman gazetesinde yeraldığı gibi mahkemeye böyle bir talebinin olmadığı ifade ediliyor.

Davutoğlu’nun ağzından çıktığı iddia edilen sözkonusu ifadesinin Davutoğlu’na ait olmadığı yeralan haberde davaya konu bu hukuka aykırı içerik çıkartılıncaya kadar basımın tedbiren durdurulması istendiği bilgisine de yer veriliyor.

Yenişafak’a göre kitabın yeni baskılarında Davutoğlu’nun söylemediği ifadelerin çıkartılması veya o bölüme bant çekilmesi talep ediliyor.

MEDYABEY

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]