GündemManşetMedya

Akit TV sorumlu müdürü “Zulüm 1938’de son buldu” haberini mahkemede nasıl savundu?

Akit TV’de 2015 yılında Atatürk’ün ölüm yıldönümünde “Zulüm 1938’de son buldu” başlığı ile yayanlanan haberle ilgili davanın 2. duruşması yapıldı. Davanın sanığı olarak yargılanan sorumlu müdür Ali Özken 5 sayfalık savunmasını mahkemeye sundu. Duruşmada neler yaşandı?

Küçükçekmece 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan 4,5 yıla kadar hapsi istenen tutuksuz sanık AKİT TV’nin 27 yaşıhrami sorumlu müdürü Ali Özken duruşma salonunda kendisini tek cümle ile savunarak 5 sayfalık savunma dilekçesini mahkemeye sundu. Özken “Hakaret ve suç yoktur” dedi.

Duruşmada AKİT TV yayınlarından ve programlarından sorumlu müdür olan tutuksuz sanık Ali Özken’in yanısıra İstanbul Barosu Başkanlığı, İzmir Barosu Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği Ankara Genel Merkezi’ni temsilen avukatlar ile müştekiler de hazır bulundu.

Savunmasını yapan sanık Ali Özken, AKİT TV’nin sorumlu müdürü olarak görev yaptığını belirterek “Hakaret ve suç yoktur” dedi Özken’in avukatı Ali Pacci “Esasa ilişkin savunmalarımızı bildirmek için süre talep ediyoruz” konuştu.

Hürriyet’te yer alan habere göre; sanık Ali Özken mahkemeye sunduğu 5 sayfalık savunmasında kanalın sorumlu müdürü olmak dışında iddianameye konu fille hiçbir irtibatının olmadığını ve fiile iştirakinin söz konusu olmadığını söyledi. Sanık Özken “Sırf sıfatım sebebiyle objektif olarak sorumlu tutulmam kanuna aykırıdır. Soruşturma aşamasında failler belirlenebilirdi” dedi. Özken savunmasının devamında soruşturma konusu yayının, haber verme ve eleştiri hakkının kullanılmasından ibaret olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ifade özgürlüğü maddelerine örnekler sundu.

Ali Özken’in yazılı savunmasından bir bölüm

“10 Kasım 2015 günü yapılan yayın, Atatürk’ün saltanat rejimini kaldırarak kurduğu Cumhuriyet ve onun demokrasiye olan inancına uygun biçimde, farklı görüş ve düşünceler, çarpıcı, rahatsız edici bir dille ifade edilseler bile tahammül ile karşılanmalıydı. Yayının içeriğinde bu nitelemenin somut dayanakları da gösterilmiş, Mustafa Kemal’in özellikle Cumhuriyetin kuruluşundan sonra haksızlık ya da zulüm olarak yorumlanan ve yoğun olarak tartışılan bazı uygulamaları gösterilmiştir. Kurucu devlet başkanı olarak Mustafa Kemal’in kutsanmışlığından, masumiyetinden söz edilemeyeceğine göre, hatalarının velev ki ölüm gününde de olsa dile getirilmesi ceza tehdidi ile karşılanmamalıydı. İfade özgürlüğü zararsız veya kayıtsızlık içeren bilgiler ve fikirler için değil, aynı zamanda kırıcı, şok edici ve ya rahatsız edici olanlar için de geçerlidir. AİHM kararlarında bu durum açıkça belirlenmiştir.”

İstanbul Barosu sanığın cezalandırılmasını talep etti

İstanbul Barosu Başkanlığı adına konuşan Avukat Atilla Özen de Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde hazırlanan programda kamu yararı olmadığını, Atatürk’e kasıtlı olarak hakarette bulunulduğunu belirterek, sanığın cezalandırılmasını istedi. Duruşmada dinlenen 13 müşteki de sanığın cezalandırılmasını talep etti. Esasa ilişkin savunmasını yapması için sanık ve avukatına süre veren mahkeme, duruşmayı Eylül ayına erteledi.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün