The Guardian haklı mı? ABD Kongresinde Zuckerberg’in ifade vermesine “tiyatro” yorumu

Bütün dünya dün 87 milyon kullanıcının bilgilerinin izinsiz kullanılmasıyla meydana gelen skandalın kahramanı Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in savunmasını konuştu. Kimi, Zuckerberg’in ifadesinin alındığı ABD Senatosu’ndaki senatörlerin bugün teknolojinin geldiği noktayı kavramalarından uzak olduklarından dem vurdu. Kimi de Facebook’un CEO’suna sorulmayan, aslında sorulması hayati öneme sahip olan soruları sordu.

ORAY EĞİN AKILDA KALAN SORULARA IŞIK TUTTU

İnsanlar gerçekten şeffaf toplumun gereği mi yapılıyor yoksa ifade alınma olayında gözden kaçırılmak istenen birşeyler mi var ikilemi yaşarken,  Habertürk yazarı Oray Eğin’den ilginç bir çıkış geldi.

Oray Eğin, bugünkü “Facebook bu işten kolay sıyrılıyor” başlıklı yazısında olayın bir anlamda maskelenen yanını ortaya koymaya çalıştı.

Eğin, The Guardian gazetesindeki bir yazıya vurgu yaptığı yazısında The Guardian gazetesinin ifade alınması olayıyla Facebook’un aklandığını yazdığını kaydetti. The Guardian’a göre aslında yaşanan olay bir tiyatrodan ibaretti.

AMAÇ FACEBOOK’U AKLAMAK MIYDI?

Bill Gates’i zamanında sudan çıkmış balığa döndüren senatörlerin bu kez aynı sarsıcılıkta olmadıklarını ifade eden Eğin, bunda senatörlere verilen beş dakikalık sınırlı sürenin etkili olduğunu yazdı. Çünkü, senatörler zaman kısıtlaması olduğundan olsa gerek olayın derinine inememişlerdi.

İşte, Habertürk yazarı Oray Eğin’in, Facebook skandalıyla ilgili akla gelen sorulara cevap aramaya çalıştığı o ilginç yazısı:


ORAY EĞİN/HABERTÜRK

BİLGİLER ÇALINDI: Mark Zuckerberg’in Amerikan Kongresi’nde ifade verdiği saatlerde Facebook, kullanıcılarına bilgilerinin Cambridge Analytica tarafından ele geçirilip geçirilmediğini kontrol etme imkânı tanıyan bir hizmet sundu. Facebook’taki o tuzak testi ben çözmedim, ama arkadaş listemde yer alan ve kim olduğu açıklanmayan biri çözmüş… Bu yüzden benim de bilgilerim CA’nın eline geçmiş. Kısacası, “Almanya yenildiği için biz de yenilmiş sayıldık” durumu.

ZUCK AKLANDI: Dün, The Guardian’da yayımlanan bir yoruma göre Amerikan Kongresi bir “tiyatro” sahneledi ve birkaç saatliğine sorguluyormuş gibi görünüp aslında Zuckerberg’i akladı. Kimi senatörler ciddi sorular sormak yerine ona görüşlerini ifade edecek bir zemin hazırladı, neredeyse bir PR ajansının ayarladığı basın söyleşisine dönüştü. Zuck da mahremiyet, regülasyon gibi konulardan “konsept” olarak bahsetti ve biraz sıkıştığında “Ekibim size gerekli bilgileri verir” dedi. Özünde hâlâ “The Social Network” filminde canlandırılan o itici gençti; kontrollü bir tedirginlik içinde olmasına rağmen özgüveni bir an bile sarsılmadı.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]