Teknoloji

600 bin kişiye bulaşan Flashback Botnet virüsünü yazanlar günde 10 bin dolar kazandı

Apple’ın Mac cihazlarına bulaşan tarihin en kötü virüsü Flashback’i yazan hackerlar şu anda para içinde yüzüyor. Nisan ayında ilk kez adını duyduğumuz Flashback botneti, dünya çapında tam 600 bin Mac bilgisayarı etkilemiş ve Apple’ın güvenilirliğini zedelemişti. Fakat kısa sürede bir yama yayınlayan Apple, açığı kapatmıştı.

1990’larda ortaya çıkan virüslerin bizzat güvenlik firmaları tarafından ortaya atıldığı ve sadece o virüs için çözüm sunarak para kazandıkları hep konuşulmuştur. Günümüzde ise yeni nesil virüsler yani malware, trojan gibi zararlıların bir antivirüse ihtiyaçları yok. İhtiyaçları olan parayı kendisi kazanabiliyorlar.

Flashback botnetini yazan hackerlar, Symantec tarafından açıklanan verilere göre günde 10 bin dolardan fazla kazanıyorlar. Ayda değil, günde 10 bin dolar…

Flashback yazarları, virüsün bulaştığı bilgisayardaki Google reklamlarını, kendi hesaplarına bağlı reklamlar ile değiştiriyor ve yüzbinlerce bilgisayarda bu işlem yapıldığı için de büyük paralar kazanıyorlar.

teknokulis.com

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün