Medya

46 gazetecinin pasaportları iptal

OHAL kapsamında çıkarılan KHK(Kanun Hükmünde Kararname) ile “KCK Basın Davası”nda yargılanan 46 gazetecinin pasaportlarının 1 Eylül itibariyle iptal edildiği haber veriliyor. OHAL ilan edilmesinin ardından çıkartılan (KHK) kapsamında 46 gazetecinin daha pasaportları iptal edildiği öğrenildi.

OHAL’in ardından çıkarılan 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Terör Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında idari ve adli soruşturulan ve hakkında davası olanların pasaportları iptal edilebiliyordu.

KHK kapsamında onlarca gazetecinin pasaportları iptal edilmişti. Bu kapsamda yurtdışında bulunan Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna da el konulmuştu.

KCK DAVASINDA YARGILANIYORLARDI

Son olarak, KHK kapsamında “KCK Basın Davası” adı altında haklarında 2011 yılında soruşturma başlatılan ve davaları hala devam eden 46 gazetecinin pasaportlarının 1 Eylül tarihi itibariyle iptal edildiği ortaya çıktı.

Haber takibi için yurt dışına gitmesi gereken gazetecilerin pasaport işlemlerini yaptığı sırada ortaya çıkan durumda yargılanan 46 gazetecinin yurt dışına çıkışına izin verilmeyeceği belirtildi.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu