4,5G teknolojisi için 52 milyon abone sim kart değiştirdi

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, şu günlerde gündemde olan 4,5G teknolojisiyle ilgili çarpıcı rakamları ortaya koydu. Ekşi’nin açıklamalarına göre Türk kullanıcıların 4,5G teknolojisiyle birlikte mobil telefonlarda hıza büyük ilgi gösterdi.

Başkan Sinan Ekşi, Türkiye’de 52 milyon mobil abonenin 4,5G uyumlu SIM karta geçiş yaptığını kaydetti.
Sinan Ekşi konuyla ilgili açıklamasında çarpıcı rakamlar verdi. Mobil haberleşme hızını 3G’ye göre 10 kat artıran 4,5G teknolojisini kullanılabilmesi için kullanıcıları 4,5G’yi destekleyen bir telefona sahip olmasının yeterli olmayacağını, SIM kartlarının da bu yeni teknolojiyi desteklemesi gerektiğini ifade etti. Sinan Ekşi, “Aboneler SIM kartlarını 4,5G uyumlu olanla değiştirmek zorundalar.” diye konuştu

52 MİLYON ABONE GEÇİŞ YAPTI

Türkiye genelinde faal olan 75,6 milyon mobil hat bulunuyor. Bu rakamın  17,2 milyona yakınının 4,5G’li mobil ürünlerde kullanıldığını dile getiren Ekşi, 52 milyona yakın abonenin 4,5G uyumlu SIM karta geçiş yaptığını belirtti.

Bazı operatörlerin düzenledikleri kampanyalarla 4,5G’ye uyumlu SIM kartları bedelsiz değiştirmeye devam edeceklerini anımsatan Ekşi, “Hatta data paketi hediye ederek değiştiriyorlar. Son 3 ayda 4,5G uyumlu SIM kart sayısında 8 milyona yakın artış olmasına rağmen adetler halen beklenenin altında. Abonelerin yüzde 30’a yakınının SIM kartları 4,5G’ye uyumlu değil.” diye konuştu.

Hız konusunda sıkıntı yaşamak istemeyen aboneler yeni teknolojiye büyük ilgi gösteriyor. Özellikle 1 Nisan’dan itibaren GSM şirketlerine ait olan bayiler, yeni teknolojiye ilgi gösteren vatandaşlar tarafından dolup dolup taşıyor.

KOTA SORUNU YAŞANABİLİR

Öte yandan yeni teknolojinin internet kotalarını zorlayabileceği dile getiriliyor.Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Sekreteri Kerem Ateş, yeni teknolojiyle tüketicileri neler beklediği konusunda endişeleri olduğunu ifade etti.

Kerem Ateş, “Mayıs ayında gelecek faturalar, bu konuyu değerlendirmede önemli olacak. Kullandığımız birçok tarife, kota aşımını uyarmadığı için muhtemelen ayın ortasında paket aşımı söz konusu olabilir. İnternet kotası ve kullanımı için dikkatli olunmalı.” dedi

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]