300 yıllık problemi çözen matematikçi servet kazandı

İngiliz matematikçi Sir Andrew Wiles, 495 bin sterlinlik para ödülünün sahibi oldu. Çözdüğü matematik proplemi dolayısıoyla hatırı sayılır bir servete konan Wiles, 1637’de ortaya atılan matematik problemini çözünce Abele Ödülü’ne layık görüldü. 

Profesör Wiles’in, Fransız matematikçi Fermat tarafından 1637’de ortaya konan ancak o tarihten beri çözülemeyen oldukça uzun problemi 1994’te çözdüğü açıklandı.

Oxford Üniversitesi Profesörü Sir Andrew Wiles’in ünlü İngiliz ve Amerikan üniversitelerinden onur dereceleri alan “Last Teorem” isimli problemde xn + yn = zn denklemindeki “n”, 2’den büyük olduğunda, sonuç tamsayı olamıyor.

Önemli bir para ödülünü kazanan Wiles, “Bu büyük bir onur… Fermat’nın denklemi genç yaşlardan beri en büyük tutkumdu ve onu çözmek bana büyük bir tatmin duygusu verdi” dedi.

Profesör Wiles, problemi çözmesinin genç insanlara başka problemleri çözmek konusunda esin kaynağı olmasını diledi.

MATEMATİĞİN NOBEL’İ OLARAK BİLİNİYOR

Abel Ödülü, Norveç Fen-Edebiyat Akademisi tarafından veriliyor ve matematiğin Nobel’i olarak biliniyor. “Abel Ödülü”nü alan Sir Wiles’ın 495 bin sterlinlik para ödülününü kazandığı haber veriliyor. Wiles’in ödülü yaklaşık 2 milyon lirayı buluyor.

“Andrew J Wiles, çok matematik alanında oldukça ilginç isimlerden biri olarak biliniyor. Ödülü veren akademi, Wiles’in ortaya koyduğu ispatın, matematik için çığır açtığını kaydetti

Profesör Wiles, problemi çözdüğü 1994 yılında Princeton Üniversitesi’nde çalıştığı haber veriliyor. Ödüllü matematikçinin uzun problemin çözümünü gerçekleştirene kadar 6 sene boyunca gizlilik içinde çalışmasını yürüttüğü ifade ediliyor.

Ödül komitesi ilk kez 2001’de 1829’da hayata veda eden Norveçli matematikçi Niels Henrik Abel’in adı verilerek Norveç Hükümeti tarafından kurulmuştu.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]