Saatler bu gece ileri alınıyor

Gün ışığından daha fazla yararlanma ve enerji tasarrufu sebebiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Yaz saati uygulamasına geçiliyor. Saatler 27 Mart Pazar günü 03.00’ten itibaren 1 saat ileri alınıyor. Türkiye’de, ilk olarak 1925’te çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanunla uygulanan yaz saati uygulamasına başlandı.

Zaman zaman uygulamanın kalkacağı yönünde tartışmalar çıksa da 27 Mart Pazar günü 03.00’ten itibaren saatler 1 saat ileri alınacak. Pazar günü programı olanlar yeni saat uygulamasına dikkat etmesi yönünde uyarılıyor. Türkiye’de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Yaz saati uygulaması ile saat değiştirilmesinin yapıldığı günün sabahında bir saat daha az uyuyacağız. Karışıklıklardan korunmak için ve randevularınıza geç kalmamak için saat ayarınızı değiştirmeyi unutmayın. Cumartesi gecesi gece yarısından sonra saatler 02’yi gösterdiğinde saatlerinizi ileri alınıyor. Ertesi günün Pazar olması işe ve okula geç kalma riskini azaltsa da, özellikle vardiyalı ve nöbet çalışanlarının ve Pazar günü işe gidecek olanların bu konuya çok dikkat etmesi gerekiyor.

Yaz saati uygulaması ne zaman?

27 Mart 2016, Pazar

Akıllı telefonlarda saat ayarlaması nasıl yapılır?

İPhone

Settings (Ayarlar) menüsünü açın. ⇒ General (Genel) öğesini seçin. ⇒ Date & Time (Tarih ve Saat) öğesini seçin. ⇒ Set Automatically (Otomatik Ayarla) seçeneğinin etkinleştirildiğini kontrol edin.

*Yukarıdaki prosedür iPhone5s’e göredir. Cihazınıza ve işletim sistemine bağlı olarak ekrandaki içerikler farklı olabilir.

Android

Durum çubuğunu genişletin. ⇒ Settings (Ayarlar) menüsünü açın. ⇒ More (Daha Fazla) seçeneğinin altında, Date and time (Tarih ve saat) öğesini seçin. ⇒ Automatic date and time (Otomatik tarih ve saat) ve Automatic time zone (Otomatik saat dilimi) onay kutucuklarının seçili olduğunu kontrol edin.

※Yukarıdaki prosedür Galaxy S4’e göredir. Cihazınıza ve işletim sistemine bağlı olarak ekrandaki içerikler farklı olabilir.”

Otomatik tarih ve saat ayarı seçildiği halde akıllı telefonunuzun saat ayarı konumunuzun saatine göre değişmiyorsa aşağıdaki adımları deneyin.

Akıllı telefonu yerel hizmet sağlayıcınızın ağına bağlayın ve sinyal alımı dengeli hale gelene kadar bekleyin.

Bir süre bekledikten sonra yerel saat telefonunuzda gözükmüyorsa telefonunuzu kapatıp tekrar açın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözmüyorsa telefonun saat dilimini manuel olarak yapılandırın.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]