21 Ağustos Güneş tutulması tüm burçları nasıl etkileyecek? Korkunç senaryolar gerçekleşecek mi?

Tarihin en büyük güneş tutulmasına sayılı günler kaldı. Ulusal Güneş Gözlemevi tarafından 21 Ağustos’ta gerçekleşecek olan TAM GÜNEŞ TUTULMASI’nın tarihin en büyük güneş tutulması olacağı açıklandı. Haliyle Güneş Tutulması ile ilgili felaket senaryoları da dolaşmaya başladı. NASA bu senaryolara ne yanıt verdi? 21 Ağustos Güneş tutulması burçları nasıl etkileyecek? Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarının Güneş tutulması öncesinde ve sonrasında dikkat etmesi gereken durumlar neler? Hepsi ve daha fazlası haberimizde…

Tam Güneş Tutulması nerelerden izlenebilecek, 21 Ağustos Güneş Tutulması Türkiye’den izlenebilecek mi? Önümüzdeki son 50 yıl içinde Güneş Tutulma tarihler neler? Güneş tutulmasının dünyaya, kişilere ve burçlara etkileri ne olacak?

21 Ağustos Tam Güneş Tutulması yaklaşıyor. Ünlü İngiliz nümerolojist David Meade ortaya öyle bir iddia attı ki; milyonlarca insan bu iddiaya inanmaya başladı. Bu teoriye göre “Nibiru” adlı gizemli dev bir gezegenin Dünya’ya çarparak sonunu getirmesi bekleniyor. İşte bu “Nibiru adlı dev bir gezegenin Dünya’ya çarpacağı iddiası” gündeme bomba gibi düştü. Her ne kadar NASA bu haberi anında yalanlasa da Nibura adlı gezegenin Güney Kutbu bölgesinden yaklaştığı, bu yüzden NASA tarafından görülemediğine inananların sayısı da küçümsenmeyecek kadar çok.

NASA’nın yalanlaması bile tatmin etmedi!

Nümerolojist David Meade’nin, “X Gezegeni-2017 Geliyor” (Planet X-The 2017 Arrival) adlı kitabında Dünya’ya çarpacağını iddia ettiği Nibiru adlı gezegenin Güney Kutbu bölgesinden yaklaştığı, bu yüzden NASA tarafından görülemediğine inananlar NASA’nın bu durumu gözlemleyemediğine de inanıyor.

21 Ağustos 2017 Güneş Tutulması nereden izlenecek? 

İngiltere merkezli gözlemevinde görevli bilim insanlarının “Tarihin en büyüğü” olarak nitelendirdikleri Güneş tutulması sırasında, Ay’ın yaklaşık 90 dakika boyunca Güneş’in önünde kalması bekleniyor. Tutulma evresi 2 dakika 45 saniye sürecek. Yalnızca ABD’den izlenebilecek olan bu tam tutulma, DKIST teleskopu ile de ölçümlenecek. Tutulmayı en net Kuzey Amerika izleyecek.  Ülkemizde geceye denk geldiği için Türkiye’den Güneş tutulması izlenemeyecek.

 Bu yıl yaşanan Güneş tutulmaları

2017 yılında ilk Güneş tutulması, 26 Şubat 2017 tarihinde halkalı bir şekilde gerçekleşmişti. Yılın ikinci Güneş tutulması ise 21 Ağustos 2017 tarihinde tam şeklinde gerçekleşecek. Bu iki güneş tutulması da Kuzey Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nden görüntülenebilecek. Türkiye saati ile geceye denk geldiği için gözlenmleniyor.

TAM GÜNEŞ TUTULMASI

Ay’ın Güneş’i Dünya’dan disk halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş’in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay’ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş’in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI

Ay’ın, Güneş’in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş’i tam örtmediği zaman gözlemlenir. Ay’ın çapı, Güneş’in ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400’de biridir. Ancak Ay’ın Dünya’ya uzaklığı, Güneş’in uzaklığının yine yaklaşık 400’de biridir. Bu yüzden Ay’ın Dünya’dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek Dünya’nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş’i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya’dan halka şeklinde gözlemlenir. Tutulmanın Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olarak gözlenmesi demektir.

HİBRİT GÜNEŞ TUTULMASI

Hibrit tutulmalar ender olarak görülür. Ay’ın Güneş’i kısmen örtmesi sonucunda oluşur.

PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI

Her tam ve halkalı tutulma, parçalı tutulma olarak başlar ve tam kavuşumdan sonra yine parçalı tutulma halinde devam eder ve biter. Tam tutulma sırasında, tutulmanın tam olarak gözlenebildiği Dünya yüzeyindeki dar koridorun dışındaki geniş alanlarda, tutulma parçalı tutulma olarak görülür.

ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLECEK GÜNEŞ TUTULMALARI

30 Nisan 2060 – Türkiye’den TAM görülecektir.

3 Eylül 2081 – Türkiye’den TAM görülecektir.

DİĞER GÜNEŞ TUTULMALARI 

Tutulma Tarihi – Nereden Görülecek – Görülme türü

26 Şubat 2017 – Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika – Halkalı

21 Ağustos 2017 – Amerika Birleşik Devletleri – Tam

15 Şubat 2018 – Kuzey Amerika – Parçalı

13 Temmuz 2018 – Güney Avustralya – Parçalı

11 Ağustos 2018 – Kuzey Avrupa – Parçalı

6 Ocak 2019 – Doğu Asya – Parçalı

2 Temmuz 2019 – Kuzey Amerika – Tam

26 Aralık 2019 – Kuzey Asya – Halkalı

26 Aralık 2019 – Kuzey Asya – Halkalı

21 Haziran 2020 – Kuzey Asya – Halkalı

14 Aralık 2020 – Kuzey Amerika – Tam

30 Nisan 2060 – Kuzey Afrika, Türkiye, Orta Asya – Tam

21 AĞUSTOS GÜNEŞ TUTULMASI HANGİ BURCU NASIL ETKİLEYECEK haberini aşağıdan okuyabilirsiniz. 

Su Karakuş, Demet Baltacı yorumluyor… 21 Ağustos Güneş tutulması burçları nasıl etkileyecek?

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]