2016 Vergi levhası sorgulama nasıl yapılır?

2016 Vergi levhası sorgulaması mı yapmak istiyorsunuz?Vergi levhası sorgulama nasıl yapılır? 2016 yılında yeni düzenlemelerle birlikte vergi levha sorgulama işlemlerinizi e-devlet üzerinden de kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Maliye Bakanlığı tarafından hayata geçirilen e-Vergi Levhası Sorgulama ile artık işlemlerinizi kolayca halletmeniz mümkün.  E-devlet Vergi levhası sorgulaması için işte haberin detayları…

2016 Vergi levhası sorgulama nasıl yapılır? E devlet Vergi levhası sorgulama için tıklayın

E-Devlet vergi levhası sorgulama işlemi, vergi mükellefi işyerinde asılı olan vergi levhalarındaki bilgilere internet üzerinden ulaşılmasını sağlamaktadır. Sizde yazımızdan e-Vergi levhası sorgulama nasıl yapılır, neler gereklidir öğrenebilirsiniz. Vatandaşlar alışveriş yaptıkları mükelleflerin vergi durumlarını görmek isterse, E-devlet sistemindeki E-Devlet vergi levhası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. İşte 2016 yılında gerçekleşen yeni düzenlemelerle birlikte hayatımıza giren Vergi levhası sorgulama hakkında merak ettikleriniz…

E-Devlet vergi levhası sorgulama işlemi, vergi mükellefi işyerinde asılı olan vergi levhalarındaki bilgilere internet üzerinden ulaşılmasını sağlamaktadır. Vatandaşlar alışveriş yaptıkları mükelleflerin vergi durumlarını görmek isterse, E-Devlet sistemindeki E-Devlet vergi levhası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Aynı zamanda vergi mükellefi kişi kendi işyeriyle ilgili vergi durumunu bu hizmet yoluyla öğrenebilir. Bu durum sayesinde vergi dairelerinde geçirilen zaman kaybı ortadan kalkmaktadır. E-Devlet vergi levhası sorgulama işlemi için anlatacağımız adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

2016 VERGİ LEVHASI SORGULAMA NASIL YAPILIYOR?

Haberimizin devamından vergi levhası sorgulaları nasıl yapılır takip edebilirsiniz. E – devlet uygulaması birçok alanda yapılmak istenen sorgulama ve hesaplama işlemleri için en çok kullanılan ve en hızlı olarak nitelendirilen alternatiflerden biri haline gelmiştir. E-devlet uygulaması ile sorgulama yapabilmek için kişiler alacakları e-devlet şifresi ile uygulamaya giriş yapmakta ve ardından sadece birkaç aşamada vergi levhası çıkarma gerçekleştirebilmektedirler. Giriş yapılmasının ardından vergi levhası sorgulama ekranına gidilir. İstenen bilgilerin girişinin yapılmasını takiben vergi levhası online olarak görüntülenebilmektedir.

16-08/15/49.jpg

Vergi levhası sorgulama işlemlerinde kullanılan bir diğer yöntem de Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi www.gib.gov.tr aracılığıyla yapılacak olan sorgulamadır. Bu kanal aracılığıyla sorgulama yapmak için siteye girdikten sonra gelen seçeneklerden internet vergi dairesi seçilir. Ardından sorgulamalar bölümüne tıklanarak e-vergi levhası sorgulama seçeneğine gidilir. Bu sayfaya gelindiğinde bazı bilgiler istenecektir. Bu ekranda ilk olarak sol tarafta sorgulama yapan kişinin TC kimlik numarası girilir. Sonrasında sağ tarafta sorgulanacak kişi ya da kuruma ait TC kimlik no / vergi kimlik no bilgileri ve ardından işletmeni bulunduğu il ve vergi dairesi bilgileri doldurularak sorgula butonu ile e- vergi levhası görüntülenebilmekte istenirse çıktısı da alınabilmektedir.

– Öncelikle aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız.

– Daha sonra ise açılan sayfada sorgulayan kişi için TC kimlik numarasını yazıyoruz.

– Ardından da sorgulanan kişi veya kurum için ise vergi kimlik no, tc kimlik no ve il ve vergi adresi kısımlarını seçiyor ve dolduruyoruz.

– Son işlem olarak ise sorgula yazan kısma tıklıyoruz ve böylece bu işlemi kolayca tamamlamış oluyoruz.

– E-Devlet üzerinden bu işlemi yapmak için öncelikle aşağıdaki bağlantı adresine tıklayalım.

– Daha sonra ise açılan sayfada ilk olarak kimliğimi doğrula yazan kısma tıklayalım.

– Daha sonra ise PTT şubelerine gidip 2 lira karşılığında alabileceğimiz E-Devlet şifremizi orada görünen boşluğa yazalım. Ayrıca hemen üstündeki TC kimlik numaramızı da dolduralım.

– Son işlem olarak ise sisteme giriş yap yazan butona tıklayalım.

– Böylece E-Devlet E-Vergi levha sorgulama işlemini tamamladık.

E DEVLET VERGİ LEVHASI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN…

GİB VERGİ LEVHASI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Yukarde verdiğimiz linke tıklayarak e devlet ve GİB üzerinden vergi levhası sorgulamanızı eksiksiz yapabilirsiniz.

16-08/15/312.jpg

VERGİ LEVHASI SORGULAMA NEDİR?

Vergi mükelleflerinin işyeri adı faaliyet alanı kuruluş tarihi ve adresi gibi çeşitli bilgilerinin yer aldığı ve işyerlerinin görünür bir yerine asılarak sergilenmesi gereken yazılı belgeler vergi levhası olarak adlandırılmaktadır. Ticari faaliyette bulunan şahıs firmaları anonimin ve limited şirketler gibi tüzel kişilikler adi ortaklıklar komandit ve kolektif şirketlerin her biri için vergi levhası düzenlenmektedir.

VERGİ LEVHASI SORGULAMA SİZE NE KAZANDIRIR?

Vergi levhası bulundurmayan işletmeler gerekli denetimler sırasında ceza alabilmektedir. Vergi levhalarının kaybolması çalınması vb. durumlarda yeni vergi levhasının birebir vergi dairelerinden talep edilmesi zaman ve evrak yükü gerektiren bir işlem olup online sorgulama yoluyla zamandan tasarruf edilirken iş yükü de azaltılmış olmaktadır. Bunun yanı sıra bankalar finans kurumları tapu ve daha birçok resmi kurum işletmelere yönelik işlemlerinde e-vergi levhası sorgulaması ile işletmelerin taleplerini daha hızlı değerlendirebilmektedir.

Haberimizden vergi levhası sorgulama nasıl yapılır öğrenebilir merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. 2016 yılında yeni düzenlemelerle birlikte vergi levha sorgulama işlemlerinizi e develt üzerinden de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bakanlık tarafından hayata geçirilen e-Vergi Levhası Sorgulama ile artık işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]