2014 YILI TÜRKİYE’NİN AFİŞ TANITIMINDA EMRAH YÜCEL’E ŞOK SUÇLAMA!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 2014’te uluslararası tanıtımı için hazırlatılan afişler tepki çekmeye devam ediyor.

Bakanlık tarafından verilen ihaleyi kazanan Emrah Yücel’in başında bulunduğu ekip tarafından hazırlanan afişler hem görsel hem de içerik olarak oldukça zayıf bulundu.

afis-1

“Photoshop’ta yapılan basit çalışmalar” şeklinde değerlendirmelere muhatap olan afiş çalışmasında 70 farklı afişe yer verildi.

Kimi otoritelere göre bazı afişlerde kullanılan resimler başka işlerde kullanılan görsellerden oluşuyor. Bu yönüyle olayın skandal boyutuna dikkat çekiliyor. Eleştirilerin yoğunlaştığı başka bir konu ise kullanılan bazı görsellerin adı geçen mekanlara ait olmaması; görsellerin bu açıdan gerçeği yansıtmayan uyduruk karelerden oluştuğu iddiası.
Gerçekten de kimi görsellerde kullanılan bazı fotoğrafların başka işlerde kullanılması tam bir skandal olarak değerlendiriliyor.

Güneş gazetesi, Atlas dergisi, NTV Tarih gibi pek çok yayında fotoğrafçı ve yazar olarak çalışan Bünyad Dinç’in Emrah Yücel’in afiş çalışması için www.diken.com.tr sitesinde yazdığı yazının başlığı oldukça ilginç. Yazısına “Home of… Araklama” başlığı atan Dinç, yazdığı yazıda çalışmayı baştan sona, acemice ve baştan savma olarak yorumluyor. Dinç’e göre Türkiye’nin 2014 yılı tanıtımında kullanılan görsellerin pekçoğumuzun cep telefonunda yeralan resimlerden çok da farklı olmadığı…

İddianın skandal tarafı bununla da sınırlı değil. Emrah Yücel’in skandal olarak değerlendirilen çalışma için devletten 50 milyon dolar aldığı konuşuluyor.

afis2

Olayın meclisin gündemine getirilmek istendiği konu ile ilgili iki tane soru önergesinin verildiği bildiriliyor.
Özellikle film afişleri konusunda ismini duyuran Emrah Yücel önceki dönemlerde de benzer ağır eleştiriler almıştı. Bu eleştirilerden birinde yönetmen Mustafa Altıoklar, Emrah Yücel’i 12 Temmuz 2012 tarihinde Sabah gazetesinde de yeralan haberde hırsızlıkla suçlamıştı.Twitter hesabından Emrah Yücel’le ilgili “Emrah Yücel denen boş tenekenin marifeti… Rezil olduk Kore’de. Biri Kore’de yanıma geldi; ‘Siz napıyorsunuz?’ deyip orijinal afişleri gösterince yerin dibine girdik. Afişleri kaldırttım.” diye yazmıştı.

Şimdi skandal olarak değerlendirilen afiş çalışmasının meclisin gündeminde nasıl yer tutacağı ve bu olayın hesabının nasıl sorulacağı konuşuluyor.

MEDYABEY

Bünyad Dinç’in konu ile ilgili yazısı için: http://www.diken.com.tr/aktuel/home-of-araklama/

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]