Yerli Dizi

19 / 9 TANSİYONLA SENARYO YAZMAK

Ece-Yorenc-Melek-Gencoglu

Aşağıdaki satırları okumak değil ama yaşamak tam bir kabus olurdu herhalde. Dizilerdeki set şartları dendiğinde hep set ekibini düşünüldü. Oysa her hafta bir sinema filmi senaryosunu yazmak zorunda kalan senaristlere pek kulak vermedik.

Onların bilgisayarlarının başında sağlıklarının ne durumda olduğunu düşünmeden saatlerce senaryo yazan yalnız halleri oldukça takdire değer. Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu ve Kuzey Güney’in senaristleri Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu’nun yaşadıklarını öğrenince insan ” Allah düşmanımı senarist yapsın!” diye beddua edesi geliyor.

“Şov devam etmeli” kuralını iliklerine kadar yaşayan iki senaristin Habertürk’ten Rahşan Gülşan’a anlattıkları ” bu kadarına da pes!” dedirtecek kadar var…

 

‘19,9 tansiyonla senaryoyu düşündüm’

– Sektörün çalışma şartları çok sert, böyle devam edebilir mi? Bazı sahnelerin zamanı tutturmak için çekildiğini düşünüyorum

EceYörenç: Zaman içinde bu şartlar değişecek. Sektördeki herkesin karşılıklı anlaşmasıyla ilgili bir şey. Reklam fiyatları çok düşük, dizi maliyetleri çok yüksek. Maalesef dizilerin süreleri uzuyor. Biraz önce Vedat Türkali’nin yanındaydım. “Eskiden Yeşilçam’da bir adam senede 5 film çektiği zaman ‘Fabrikasyon üretime geçti’ derlerdi. Siz her hafta bir sinema filmi çekiyorsunuz” diyor.

Nedir bu işin zorluğu?
Ece Yörenç: Boy boy kurdeşenlerimiz, dört tane fıtığım var. Bir sürü ameliyatlar olduk. Meslek hastasıyız biz de.

Hikâyede tıkandığınız olmuyor mu gerçekten?

Melek Gençoğlu: Oluyor ama mecburuz o senaryoyu yetiştirmeye.

Ece Yörenç : Kuzey Güney’in kaçıncı bölümüydü hatırlamıyorum… Sabah saat 04.00’tü. Ertesi gün senaryoyu teslim etmemiz lâzım, tretmanımız daha bitmemişti. Kusa kusa yaptık. Melek’in tansiyonu 19’a çıktı.

Melek Gençoğlu: 19,9. Hastanedeyim. Dil altı ilaç veriyorlar ve “Sakinleşmeniz lâzım” diyorlar. Biraz dinlendirecekler beni. “Hayır, vermeyin. Eve gidip çalışmam lâzım” diyorum. “Uyumamam, sabaha senaryo vermem lâzım.”

Habertürk / Rahşan Gülşan

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün