“100. yılda 100 film” düşü gerçekleşecek mi?

İçinde bulunduğumuz 2014 , ülkemizde çekilen ilk filmden bu yana 100 yıl geçtiği anlamını taşıyor.

  1. Yılda 100 film parolası ile motor diyen sinemacılar harıl harıl film çekiyor , destek arıyor ve biten filmlerini sezona yetiştirmeye çalışıyor.

Sinema sektörünün önemli isimlerinden İletişim Uzmanı Nizam Eren, sinema sektörüyle ilgili ‘’özel’’ bir araştırma yaptı.

Eren’in araştırmasından çıkan sonuca göre 90’ın üzerinde proje, izleyici ile buluşmak için gün sayıyor !

1 Ocak tarihinden bu güne dek gösterime çıkan film sayısı 55 ‘e ulaştı bile . Şayet 31 Aralık’a dek 45 film daha vizyon görürse 100. Yılda 100 film düşü gerçekleşmiş olacak.

Bu yılın 7 ayında kesilen bilet ise 21 milyon kadar. Geçen yıl 55 milyon bilet satıldığını düşünülürse düşün gerçekleşmesi için kalan filmlerin 34 milyondan fazla izleyici alması gerekiyor.

nizam-eren

Araştırmadan çıkan önemli detaylar:

Semih Kaplanoğlu, Eurimage’dan aldığı 475 bin EUR ve Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme fonunun bugüne dek verdiği en yüksek ödül olan 1.750.000 ile çekimlere başlamak için gün sayıyor.

Türk-Alman ortak yapımı olan ve şüphesiz bittiğinde nasıl bir kalitede iş olacağından şüphe duymadığımız Ömer Faruk Sorak yönetiminde ki 8 Saniye… yılın sürprizine aday

Murat Şeker, Çakallarla Dans serisine ‘’sıfır sorun’’ ile davam ediyor. Film, ilk 11 ini bozmadan sahaya çıkıyor.

“Pek Yakında”, sinemanın 100. yılı için belki de Türk Sinemasına farkında olmadan bir saygı duruşunda bulunacak. Cem Yılmaz’ın geniş kadro ile çektiği bu film yılın en merak edilenlerinden biri.

Nefes-Vatan Sağolsun filminin yönetmeni Levent Semerci bundan 3 yıl önce Ayhan Hanım adlı projeye başlamıştı ancak film henüz vizyon şansı bulamadı. Bu sezon gösterime çıkmasını umut ediyoruz

120 filmi ile büyük beğeni toplayan Özhan Eren, bu kez bakanlığın en yüksek destek verdiği proje olan SON MEKTUP ile görücüye çıkıyor. Dekorların olağanüstü olduğu dedikodusu filmden umutlanmamıza neden…Kayda değer bir not ise 2015 Çanakkale Savunmasının 100. yılı ama yapılan film sayısı sadece: 1 . Başka da proje yok.

Çilek filminde Azra Akın elinde silah dehşet saçarken ,Metin Erksan’ın Türk sinemasında ilk ve belki de son kez işlendiği exorcisim (şeytan) konusu, Özgür Bakar’ın yönettiği Azazil ile tekrar beyaz perdeye taşınıyor. Korku filmleri içinde en öne çıkanı.

Halil Sezai’nin çıkış filmi olan İncir Reçeli, bu kez farklı bir konu ile ağlatmaya geliyor: İncir Reçeli -2 Ama bu kez başrolde ki kızı sır gibi saklıyorlar

Mahsun Kırmızgül’ün ‘’gerçek bir olaydan’’ yola çıkarak çektiği Mucize, İlksen Başarır’ın beyaz perdeye aktardığı Sabahattin Ali eseri Kürk Paltolu Madonna ve İrfan Yalçın romanından Aydın Sayman tarafından sinemaya uyarlanan Fareyi Öldürmek bu yılın zengin çeşitliliğine örneklerden bazıları.

Ülkemizin en istikrarlı ve üretken 2 yapım şirketi olan BKM ve TAFF gişe de bu yıl amansız bir mücadele yaşayacak. Ama sonuçta sinemamız kazanacak !

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]