NURHAYAT’IN SORUNU NE?

gupse_ozay

Gupse Özay, yani Yalan Dünya’nın öne çıkan karakteri Nurhayat, giderek başarı grafiğini yükseltiyor. Yazarımız Gönül GÖKMEN, başarılı bir performansla 7 den 77’ye herkesin dikkatini çeken Nurhayat’ın olumsuz bir özelliğine takılmış. Peki ama Nurhayat’ın sorunu ne? İşte yazarımızdan o sorunun cevabı…

 

Gupse’ye bir “Ses Ayarı” lütfen.

Aman ya aman…”Yalan Dünya” ve Gülse Birsel’in kalemi gene bir fenomen yarattı bravo. Valla pek tuttuk kendisini. Mimikler muhteşem. Rol yeteneği doğuştan, belli. Hiç kıskançlık yok içimizde, vallahi bak.

Dizideki başarısı kendisini reklam piyasasınada taşıdı kısa sürede ne güzel. Gupse Özay dan söz ediyorum evet…Ama arkadaşlar, şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Kaleminden bomba espriler dökülen Gülse Birsel, acaba bu emeğine bazen acımıyor mu? Valla ben acıyorum. Hızlı konuşuyor olmasını pek marifet sayanlar ve Nurhayat’ı dizide alkışlayanlara sormak istiyorum. Cici ev kızı ve gelin adayının sarf ettiği cümlelerden kaçta kaçını anlıyorsunuz? “Sakın kelimesi kelimesine takip edebiliyoruz” demeyin. Öyle hızlı konuşuyor ki; bazen boş boş ekrana bakakalıyorum. Bir altyazı olsa kurtaracağız ama yok işte. Oysa olmalı. Halbuki hayranlık duyduğum Gülse Birsel’in o canım kelime oyunları güme gidecek ve gidiyor.

Gupse Özay’ın zaten belli ki ses tellerinde de bir sorun var. Sesi temiz çıkmıyor. Üstüne bir de ışık hızıyla konuşunca ağızından kelime yerine “tırtıl” çıkacak sanıyorum bazen. Hırıltılı, çatlak bir ses bir de hızlı konuşunca kendisini anlamak pek mümkün olmuyor. Rapçileri dinlerken bile böyle bir sıkıntı yaşamıyorum. Fakat Nurhayat’ın ağızından çıkanların yarısını anlayabiliyorum, öbür yarısı gargara şeklinde kulağıma çalınıyor.

Lütfen buradan yetkililere sesleniyorum; Nurhayat’a ya bir ses ayarı yapın, ya altyazı koyun, ya da süratini düşürün tane tane konuşsun. Sevgili reklam piyasası, size de sesleniyorum reklamını yaptığınız otomobilin iyi ki görüntüsü var, ya olmasaydı vallahi billahi leblebi satıyorsunuz sanabilirdik.

Bu arada hemen eklemek isterim, ben Gupse Özay’ın oyunculuğunu gerçekten takdir ediyorum. Zaten duruşu, bakışı, yüzünün esnekliği ve şekilden şekle girmesi yeterince komik ama bir de anlaşılır olsa, işte o zaman tadından yenmez. Gülse Birsel’in yazdığı diyaloglar da hiç değilse heba olmaz. Muhtemelen ekip bunun pek farkında değil. Senaryo ellerinde ve ezberlerinde olduğu için, kimin ne dediğini biliyorlar. Montaj sırasında genelde stres olur, dikkatlerden kaçıyor demek. Ama sevgili ekip bizim elimizde senaryodan kopya olsa, anlamadığımız yerlere döner bakardık. Ama maalesef öyle bir imkanımızın olmadığını hesaba katın.

Nurhayat’lı sahneler gelince ekrana, vallahi strese giriyorum. Koltuktaki pozisyonum bile değişiyor, başımı rahmetli anneannem gibi yana çeviriyor, televizyona doğru eğiliyor, kulak kesiliyor ve anlamaya çalışıyorum. Mamafih nafile bir çaba benimki. Etrafımdakilere soruyorum; “ne dedi” diye…Cevap vermiyor ama gülüyorlar. Sonradan anladım ki kimse bozuntuya vermiyor. Anlayan yok halbuki. Sorun kulak da değil Gupse’nin ses tellerinde. Bu sorunu tez çözün derim ben.

Artık lütfen bir “ses ayarı” yapın da keyfimiz kaçmasın.

Gönül GÖKMEN

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

engin can 23:49

Merhaba Gönül hanım, ses telleri ve söylediklerinin anlaşılmaması dıurumuna katılıyorum Nurhayat karakterinin.En can alıcı öneri alt yazı önerisi olmuş ki destekliyorum ,o sahnelere başka boyut kazandırır.Ben hiç anlamıyorum az dan geçtim.bu arada cici kız ve aile kızı imajı çizdiği fikrinde değilim karakterin. sözde nişanlısının evinden hiç çıkmıyor bu duruma hoşgörüyle yaklaşan aileler ”cici” sıfatını hak ediyor bence.
Saygılar.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]