Filinta dizisi bu sezon ekrana veda edecek mi?

“Bir Osmanlı polisiyesi” sloganıyla yayın hayatına başlayan Filinta dizisi yeni sezonda ekranda olacak mı? TRT1 ekranlarından izleyici ile buluşan ve de belli bir izleyici kitlesine kendisini sevdirmeyi başaran Filinta ile ilgili yeni detaylar…

Es Yapım’ın yapımcılığında çekilen dizide Onur Tuna, Cem Uçan, Hazım Körmükçü, Ahmet Mekin, Asena Tuğal, Hakan Yufkacıgil, Ebubekir Öztürk, Süavi Eren ve Berrak Tüzünataç gibi oyuncular yer alıyor.

İlk sezonunda “Bir Osmanlı Polisiyesi” sloganıyla yayın hayatına başlayan Filinta, ikinci sezonunda; “Filinta, bin yılın şafağında” ismiyle başlamıştı.

 

FİLİNTA MÜTHİŞ BİR PLATODA ÇEKİLİYOR

İzmit’te 300,000 m2 alanda ve 55,000 m2 kapalı inşaat alanında kurulan dizinin seti eski Pera(Beyoğlu)nın, tramvayına kadar birebir yapıldı. Filintanın seti, dünyanın Çin’den sonra ikinci, Avrupa’nın da en büyük Dizi Platosu olan İzmit Sekapark’ta kuruldu.

Geçtiğimiz sezon Türkiye’ye gelen ve projenin danışmanlığını üstlenen ‘Lost, Prison Break, Revenge…’ gibi önemli dizilerin dünyaca ünlü yönetmeni Bobby Roth, Hollywood filmleriyle yarışacak aksiyon sahneleri için projeye imzasını atan ‘Spider Man, Titanic, Er Ryan’ı Kurtarmak’ ve birçok Hollywood yapımının ‘Second unit’ uzmanı, aksiyon sihirbazı Dusan Hyska’ ve yine dizinin makyaj danışmanlığını yapan ‘Lorenzo’nun Yağı, Çharlie’nin Melekleri, Temel İçgüdü, Jaws 3’ gibi birbirinden önemli onlarca filmin makyajlarını gerçekleştirmiş, yine alanının dünya starı David Craig Forest, Filinta’ya katkı yapan kendi alanlarında uzman dünyaca ünlü isimlerdi.

– 26 bölüm için 2500 parça kostüm tasarlandı ve üretildi.
– Her bölüm ortalama 1000 figürasyon çalışmakta.
– Dizi ekibi yaklaşık 120 kişi, plato ekibiyle 140 kişi çalışmakta.
– Plato inşaatında 5 ay boyunca 220 işçi çalıştı.
– 6 ay boyunca yaklaşık 40 kişilik heykeltıraş, sanat ekibi ve artistik hizmet ekipleri çalıştı.
– 70.000 metrekare arazinin içinde 50.000 metrekare alana yayılan iç ve dış dekorlarda çekiliyor.

FİLİNTA ÖNÜMÜZDEKİ SEZONDA DEVAM EDECEK Mİ?

Başlangıçta bu sezonun sonunda Filinta’ya final yapılması düşünülüyordu. Ama TRT ile ES yapım arasındaki görüşmelerden Filinta’nın yeni dönemde ekranda olması yönünde karar çıktığı haber veriliyor. Ama Filinta’nın hikayesi başka bir yöne evrilmesiyle gündemde.

Zaten senaryo ile ilgili belli ipuçları dizide iyice öne çıkmıştı. Senaryodaki dönem ve kişilerle ilgili belirsizlik ortadan kaybolacak. Padişah Abdülaziz dönemine yapılan atıftan sonra Filinta tamamen padişah 2. Abdülhamit dönemini yansıtacak. Oyuncu Hakan Kurtaş, 2. Abdülhamit olarak dizide ağırlıklı bir rol üstlenecek.

ÖNEMLİ OYUNCULARIN UĞRAK YERİ OLDU

Diziye değişik periyotlarda oldukça önemli isimler dahil oldu. Naz Elmas, Wilma Elles, Rıza Kocaoğlu, Serhat Tutumluer, Mehmet Özgür, Yosi Mizrahi gibi isimler de projeye dahil olan önemli oyunculardı.

 

Filinta’nın yönetmenliğini Osman Kaya, senaryosunu ise Altuğ Küçük üstleniyor. Filinta, halen TRT1 ekranlarında Cuma akşamı saat 20:00’de ekrana geliyor.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]